Foto: Andres Varustin
Ohtuleht.ee 12. detsember 2021 17:20

Viimaste kuude hinnatõusu puhul on valitsus jõudnud haruldasele üksmeelele: et toime tulla, võib riigi abi vajada kuni 600 000 inimest ehk 46% elanikkonnast.

Valitsusel on plaan elektrihinna tõus kompenseerida peredele, kelle sissetulek jääb allapoole eelmise aasta mediaanpalka, mis on väiksem kui 1052 eurot kuus. Leevendus puudutab elektrihinda ning kodusooja ja gaasi hüppelist hinnatõusu.

Loodud on kalkulaator, mis näitab võimalikku toetust ja siis läheb vastutus juba omavalitsustele. Mullu sai toimetulekutoetust 18 295 inimest 10 501 leibkonnast ehk siis 1,4% elanikkonnast. Kuid nüüd on toetuse saajaid 320 000 leibkonda, s.t 46% elanikest. Kas keegi on üldse mõelnud, kuidas see kõik hakkab välja nägema? Iga taotluse menetlemiseks on ette nähtud 20 minutit ja 7,44 eurot. Kui iga leibkond esitab ühe taotluse, on ainuüksi nende menetluskulu 2,38 miljonit eurot – seda 37,77miljonisest toetusteks mõeldud rahast ehk siis 6,3%. Rääkimata umbes 100 000 menetluseks ette nähtud töötunnist. 

Digiriik jäi hätta, kui oli vaja koroona vastu kaitsepookimiseks aega broneerida. See oli märksa lihtsam kui toimetulekutoetuse menetlemine. On ju vaja tõestada nii elanike kulusid kui ka tulusid. Pealegi on igas omavalitsuses erinevad nõuded. Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus soovitas „Aktuaalses kaameras“, et kõik arved, mis perekonnale esitatakse, on mõistlik alles hoida ja toetust taotlema minnes kaasa võtta. Kes on pereliige, kes ei ole ning milline sissetulek loeb ja milline ei loe? Kas ametnikud ja süsteemid saavad jaanuaris ikka selle tööga hakkama? Nii palju küsimusi ja nii vähe vastuseid. 

Tegelikult tahavad inimesed enda teenitud rahaga hakkama saada, mitte toetusavaldusi täita. Mediaanpalk peaks olema summa, mis katab igal juhul elu põhivajadused ja millest saaks ka nii palju mustadeks päevadeks kõrvale panna, et kuu või kaks erakorralist elektriarvet ei sunniks kohe abi küsima. 

Kriis toob välja süsteemi kitsaskohad. Kuid hoogtöökorras tulekahjusid kustutades ei tegelda ju juurprobleemidega. Miks on keskmise mediaanpalga saaja pigem vallavaene kui endaga hakkama saav kodanik? Milline on valitsuse plaan, et pool Eestit ei peaks tulevikus, elektriarve näpus, omavalitsusest abi küsima?

Kommentaarid  (47)

Aafrika banaaniriigid 19. detsember 2021 13:17
Selline on tulemus, kui toimub riigipööre ja pukki pannakse ebademokraatlik valitsus.
Ostke veel elektriauto. 16. detsember 2021 16:08
Delta autolt küsiti, kui palju maksab 2015. aasta Kia Soul EV kõrgepingeaku vahetus. Hooldusmüüja antud aku vahetamise hind vahetustööga on 43500eurot.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS