Kaamelite hindamiseks võetakse arvesse mitmeid kriteeriume.

Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 9. detsember 2021 10:38

Saudi Araabias toimuvatel kaamelite iludusvõistlustel – mis on ka mujal Lähis-Idas äärmiselt populaarsed – lahvatas tänavu skandaal. Nimelt avastasid korraldajad kümneid loomakasvatajaid, kes olid kasutanud kaamelite „täiendamiseks“ näiteks Botoxit või lisahormoone.

Kunagise Saudi Araabia kuninga Abdulazizi järgi nimetatud kaamelifestivali korraldajad esitasid detsembri alguses suure üleskutse. Nimelt kutsuti kaunimate kaamelite kasvatajaid võistlema umbes 58 miljoni euro suuruse auhinnaraha nimel. Professionaalne žürii otsustab võitja pärast kaamelite pea, kaela, küüru ja kehahoiaku põhjalikku uurimist. Võistluse reeglid on aga üsna karmid – rangelt on keelatud igasugused kosmeetilised täiendused, mis muudaksid kaamelid pilkupüüdvamaks.

Sel korral paljastasid võimud kümneid kaamelikasvatajaid, kes olid võistlusele saadetud loomi kunstlikult „täiendanud“, vahendab AP. Näiteks olid nad venitanud välja kaamelite huuli, kasutanud loomade lihaste suurendamiseks hormoone, süstinud kaamelite pähe ja huultele Botoxit jne. Selliseid pettuseid on tuvastatud ka varasemate aastate festivalidel. Saudide riikliku uudisteagentuuri teatel kasutati tänavu rikkumiste tuvastamiseks „spetsiaalset ja täiustatud tehnoloogiat“. Korraldajad andsid teada, et määravad reeglite rikkujatele karmid karistused. Kokku oli kasutatud ebaausaid võtteid umbes 40 looma puhul.

Kaamelite iludusvõistlus on ligi kuu aega kestva suure pidustuse olulisim osa. Ekstravagantse festivali eesmärk on säilitada kaamelite osa beduiinide traditsioonides – isegi, kui naftarikas riik tegeleb muidu modernsete suurprojektidega. Sarnaseid kaamelifestivale toimub ka mujal Lähis-Idas ja need on rahva seas väga populaarsed.