Sisuturundus

Iga inimene saab teha tahteavalduse elundite loovutamiseks 

Virge Pall, Tartu Ülikooli Kliinikumi transplantatsioonikeskuse juht , 25. november 2021 09:12

Raske elundipuudulikkusega patsientide elude päästmiseks ei ole muud alternatiivi kui elundite siirdamine.  Täna on elundisiirdamise ootelehel 67 patsienti, kellest enamik ootavad neeru, kuid 10 inimest kõhunääret, 7 inimest loodavad saada uue maksa või südame ning 5 inimest on kopsude ootelehel.

Doonorelund siiratakse alati patsiendile, kellele see kõige paremini sobib ja kellel on sellest eeldatavalt kõige rohkem kasu. Seepärast ei räägi me elundisiirdamise kontekstis kunagi „järjekorrast“, vaid „ootelehest,“ sest elundi saajat ei määra mitte oodatud aeg, vaid elundi sobivus. Võib juhtuda, et siirdamiseks sobiv elund õnnestub saada juba samal päeval, kuid võib minna ka aastaid.

Eestis on täna elundidoonorluse tahteavalduse digilugu.ee keskkonnas täitnud vaid 2,3% täiskasvanutest ning meie eesmärk ühiskonnana on jõuda vähemalt 10%-ni elanikkonnast. Samas ei ole protsendi tõstmine eesmärk iseeneses. Oluline on jõuda punkti, kus iga Eestis elav inimene väärtustaks elundidoonorlust kui hindamatut heategu ning mõistaks nii enda kui lähedaste rolli selles protsessis.

––

KUIDAS TÄITA TAHTEAVALDUST?

Soovitame vormistada tahteavalduse patsiendiportaalis, siis on kindel, et sinu otsus on õigeaegselt arstidele kättesaadav.

Elektroonilise tahteavalduse täitmiseks:

●        mine veebilehele www.digilugu.ee

●        sisene sinna ID-kaardi, mobiil-ID või smart-ID-ga

●        vali „Tahteavaldused“ ja „Elundite loovutamise tahteavaldus“

●        allkirjasta tahteavaldus

Oma otsust on patsiendiportaalis võimalik alati muuta, kui selleks soov tekib. Tahte avaldamine on oluline ka siis, kui sa ei ole nõus oma elundeid loovutama.

Alternatiivina on võimalik rääkida oma lähedastega elundidoonorlusest, et nad teaksid, kuidas sa doonorlusse suhtud või täita paberil doonorkaart ja kanda seda endaga kaasas.

Lisainfot saab www.elundidoonorlus.ee

Samal teemal

25.11.2021
Sissi elundidoonorlusest: ka ebamugavatest teemadest tuleb rääkida