Sisuturundus

Pereterapeut: lähedastel on lihtsam, kui olete elundidoonorluse otsusest rääkinud  

Karmen Maikalu, psühholoog ja pereterapeut , 25. november 2021 13:56

Elundidoonorlus seostub inimestele surmaga ja sellest rääkimine on meie kultuuris kahjuks tabuteema.

Kaks aastat tagasi sotsiaalministeeriumi tellimusel korraldatud elundidoonorluse uuringust selgus, et Eesti elanike seas on nende osakaal, kes on oma lähedastega elundidoonorluse teemal suhelnud, Euroopa madalaimate hulgas (17%). Suure tõenäosusega on selle põhjuseks hirm teadmatuse ees, sest surm on meie kontrolli alt väljas. Samas on surma (vältimise) teema alati inimese jaoks üks olulisemaid mõttekohti olnud. Me üritame justkui saavutada surematust – nii füüsiliselt kui muude vahendite kaudu. Me tahame, et midagi püsivat jääks meist maha. Meie eluiga pikeneb ning meditsiin panustab sellesse, et inimesed võimalikult kaua elaksid. Ometi ei ole meie kontrolli all see, millal me sureme. Ühel hetkel peaks iga inimene enda jaoks selgeks mõtlema, mis on elu ja surma mõte ja tähendus ning aktsepteerima oma surelikkuse fakti – seda rahulikumalt on siis võimalik elada.

Mõnikord võib tekkida sellisest teemast rääkides vastupanu („ah, pole vaja nendest asjadest rääkida!„, „ära kutsu kurja välja!„, „ega sa nüüd surema kavatse hakata?“ vmt) just selle tõttu, et teema on ebamugav ja inimestel on sellega seoses palju hirmu ja ebausku. Siis tasub lähedastele kinnitada, et teeme ise kõik selleks, et saaksime võimalikult kaua elada, kuid sa tahad, et igaks juhuks nad teaksid sinu otsust. Oma sügavamatest mõtetest, vajadustest ja hirmudest rääkimine lähendab inimesi – seepärast on oluline neist teemadest lähedaste ringis avatult vestelda. Seega julgustan kõiki ka elundidoonorlusele mõtlema ja kindlasti selleteemalisi arutelusid peredes tõstatama.

––

KUIDAS TÄITA TAHTEAVALDUST?

Soovitame vormistada tahteavalduse patsiendiportaalis, siis on kindel, et sinu otsus on õigeaegselt arstidele kättesaadav.

Elektroonilise tahteavalduse täitmiseks:

●        mine veebilehele www.digilugu.ee

●        sisene sinna ID-kaardi, mobiil-ID või smart-ID-ga

●        vali „Tahteavaldused“ ja „Elundite loovutamise tahteavaldus“

●        allkirjasta tahteavaldus

Oma otsust on patsiendiportaalis võimalik alati muuta, kui selleks soov tekib. Tahte avaldamine on oluline ka siis, kui sa ei ole nõus oma elundeid loovutama.

Alternatiivina on võimalik rääkida oma lähedastega elundidoonorlusest, et nad teaksid, kuidas sa doonorlusse suhtud või täita paberil doonorkaart ja kanda seda endaga kaasas.

Lisainfot saab www.elundidoonorlus.ee

Samal teemal

25.11.2021
Sissi elundidoonorlusest: ka ebamugavatest teemadest tuleb rääkida