Talv, lumi, udu, külm, pakane, loodus, hommik, päikesetõus.Foto: Tiina Kõrtsini
Toimetas Keit Paju 30. november 2021 18:14

Riikliku ilmateenistuse sünoptik Kairo Kiitsak hoiatab, et sel nädalal langeb õhutemperatuur veel järsult, oodata on kahekohalisi miinuskraade.

„Sel nädalal jätkub talvine ilm ja õhutemperatuur langeb järsult. Mängu tulevad ka kahekohalised külmakraadid. Mudelid annavad juba tükk aega isegi -13 kuni -19 kraadi mandrile. Lumelisa on ka oodata,“ teatab ta ühismeedias.

Kolmapäeval (1.12) kaugeneb madalrõhkkond Kesk-Venemaalt põhja poole ja selle kauges edelaservas on meie ilm siin-seal lumehoogudega, suurem on tõenäosus rannikul, kuhu kandub mere ja lahe kohal arenevaid pilvi. Tuul päevaks nõrgeneb, külma õhu juurdevool jätkub ja laiguti tekib taevasse ka selgemaid viirge ning neis tingimustes on ilm karge. Õhutemperatuur on öösel -2 kuni -8 kraadi, ka saartel on temperatuurifoon miinuspoolel, vaid vastu Läänemerd võib 0 kraadi lähedal püsida, päeval oluliselt ei tõuse, suundub pärastlõunal hoopis üsna kiiresse langusesse. 

Neljapäeval (2.12) liigub väga aktiivne madalrõhkkond Taanist üle Läänemere lõunavete Leedu poole ja Eesti kohale kaardub selle külmema õhumassiga põhjaserv. Tihedam sadu jääb tõenäoliselt lõunanaabrite kohale, aga meil sajab lund põhiliselt Eesti lõunapoolses osas ja ka põhjarannikul, kuhu jõuab Soome lahe kohal arenevaid pilvi. Kirdetuul tõuseb tugevamaks. Õhutemperatuur langeb öösel -8 kuni -12 kraadini, Ida-Eestis võib -15 kraadi ümbrusse langeda. Päeval on temperatuur -2 kuni -4 kraadist Lääne-Eestis -5 kuni -9 kraadini idapoolsetes maakondades. 

Reedel (3.12) liigub madalrõhkkond edasi Venemaale ja selle lääneservas lisandub meile lumehooge põhiliselt Eesti lõuna- ja idaossa. Tuul pöördub põhjakaarest läänekaarde ja nõrgeneb. Õhutemperatuur on -2 kuni -8 kraadi, saartel ja läänerannikul tõuseb päeval -1 kuni -3 kraadini. 

Laupäeval (4.12) on üürikeseks tõusva õhurõhu foonil lumehooge hõredalt ja harvem ning viivuks näeb ka selgemat taevast. Tuul rahuneb. Õhumass on külm ja temperatuur pilvisema taeva korral öösel -5 kuni -10 kraadi, päeval -3 kuni -8 kraadi, selgema taeva all langeb öösel alla -15 kraadi, päeval jääb siis -10 kraadi piirimaile või veidi madalamalegi.

Pühapäeval (5.12) laieneb Kesk-Euroopast madalrõhkkond põhjapoolse servaga üle Balti riikide ning toob lund laiguti lisaks. Kirde- ja idatuul tõuseb väga tugevaks ja teeb tuisku. Õhutemperatuur langeb öösel -5 kuni -12 kraadini, selgema taeva korral Virumaal kuni -15 kraadini, päev tõusu ei too ning jääb sisemaal valdavalt alla -10 kraadi.

Kuid kas talvine ilm jätkub läbi detsembri ja lumi on maas ka jõuludel, või läheb sulaks? Kiitsaku sõnul on oht, et jõulud tulevad mustad, aga praegu on veel vara midagi kindlalt öelda.