Eesti uudised

Aasta kodaniku tiitli pälvis Irja Lutsar (59)

Toimetas Triinu Laan, 26. november 2021 15:47

Irja Lutsar

Foto: Facebook.com/kajakallas

Tänavune aasta kodanik on Irja Lutsar. „Irja on tugeva missioonitundega inimene,“ kinnitas peaminister Kaja Kallas.

Aasta kodaniku aunimetust anti sel aastal välja 19. korda. Aasta kodaniku väljakuulutamisel ütles siseminister Kristian Jaani, et tänavu selle aunimetuse pälvija Irja Lutsar on mitte ainult käesoleva aasta, vaid viimase kahe aasta nägu. Tema kandidatuuri esitaja on välja toonud Irja Lutsari silmapaistvalt väärika, rahuliku ja mõistva panuse kodanikuteadvuse ja ühiskonna sidususe suurendamisse.

Samal teemal

„Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi professorina on ta pea kaks aastat juhtinud vabariigi valitsust nõustava teadusnõukoja tööd ning olnud koroonaviirusevastases võitluses teadlane, kes on püüdnud olla dialoogis kogu ühiskonnaga, toetudes teaduslikule maailmapildile ja süstides optimismi, et me suudame selle pandeemia seljatada,“ ütles Jaani.

„Nagu paljud eestimaalased, kuulsin ka mina Irja Lutsarist esmakordselt eelmise aasta alguses, kui puhkes koroonapandeemia. Just Irja püüdis Eestimaa inimestele uudses ja segaduserohkes olukorras, kus küsimusi oli kordades rohkem kui vastuseid, mingitki selgust luua. Ja väga kiiresti sai ta selleks eksperdiks, kes aitas kiiresti muunduvas koroonarägastikus orienteeruda nii rahval kui ka valitsustel. Irja panus pandeemiaga võitlemisel on olnud hindamatu nii sisuliselt kui ka emotsionaalselt. Tean, et sageli on ta koroonakriisi lahendamisesse panustanud ka iseenda heaolu arvelt, sest mõnedki inimesed on oma koroonapandeemiast tingitud frustratsiooni ebaõiglaselt tema peal välja elanud. Et seda kõike sirgeselgelt taluda ja leida ikka südames jõudu jätkamiseks, peab olema tugev inimene ja tugeva missioonitundega inimene. Irja on. Suur aitäh ja palju õnne, aasta kodanik Irja Lutsar!“ kommenteeris sotsiaalmeedias peaminister Kaja Kallas.

Kodanikupäeva aumärgid anti 15 aktiivsele kodanikule

Kodanikupäeva aumärke anti sel aastal juba 24. korda. Tänavu esitati komisjonile 31 ettepanekut aumärgi andmiseks. Aumärgiga tunnustatakse inimesi, kes on oma kogukonnas või laiemalt ühiskonnas jätnud olulise jälje, edendades kodanikukasvatust, väärtustades kodanikuteadvust või tehes vabatahtlikku tööd oma kogukonnas.

Kodanikupäeva aumärgi saajad 2021. aastal:

1.      Merle Mölder – SA Põltsamaa Tervis juhatuse esimees

2.      Õie Rogovskaja – pikaaegne Läänemaa Nägemisvaegurite Ühingu juhatuse liige

3.      Maarika Priske – Sillamäe lasteaia Pääsupesa direktor ja keelekümblussektsiooni eestvedaja

4.      Valdo Praust – andmeturbespetsialist ja Eesti Jalgrattamuuseumi asutaja

5.      Margus Vain – pikaaegne Kautjala-Patika külavanem

6.      Priit Seire – heategevusürituse „Jõuluvana Preedik“ korraldaja

7.      Maire Kruus – Kodutütarde Lääne ringkonna vanem ja Naiskodukaitse Lääne ringkonna Haapsalu esinaine

8.      Jüri Trei – MTÜ Eesti Vabaduse Eest eestvedaja

9.      Anne Kalf – Raplamaa külaliikumise eestvedaja

10.     Sven Salumets – algatuse „Märka meedikut!“ üks eesvedajatest