Maailm

Ukraina president: nurjasime riigipöördeplaani, milles pidid osalema ka venelased (18)

Toimetas Aare Kartau, 26. november 2021 15:01

Volodõmõr Zelenskõi sõnul on võimude valduses riigipöördekatset tõestavad helisalvestised.

Foto: EPA/Scanpix

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi teatas reedel toimunud pressikonverentsil, et Ukraina võimud avastasid järgmisel nädalal toimuma pidanud riigipöördekatse, milles nähti olulist rolli ka venelastest koosneval grupeeringul. Kreml seevastu eitab igasugust seost potentsiaalse operatsiooniga.

„Mulle laekus info, et 1. ja 2. detsembril toimub meie riigis riigipööre,“ teatas president Zelenskõi reedel, ent ei avaldanud vandenõu üksikasju. Tema väitel on võimude valduses riigipöördekatse toimumist tõestavad helisalvestised, vahendab Reuters. Zelenskõi ei süüdistanud potentsiaalses riigipöördekatses otseselt Venemaad kui riiki. Siiski vihjas ta venelaste osalusele.

Zelenskõi rääkis pressikonverentsil pikalt ka idanaabrite sõjalise pealetungi ohust. Riigipea kinnitas, et Ukraina on võimalikuks rünnakuks valmistunud. „Kontrollime täielikult piire ja oleme täielikult valmis igasuguseks eskaleerumiseks,“ teatas Zelenskõi. Kreml eitas igasugust osalust riigipöördeplaanis ja teatas, et Venemaal pole kavatsustki sellistes aktsioonides osaleda.

Ukraina sõjaväeluure teatas eelmisel nädalal, et Venemaal on Ukraina piiri lähedale koondatud ligi 92 000 sõdurit, kes on valmis Vladimir Putini käsul jaanuari lõpus või veebruari alguses riiki tungima. See spekulatsioon põhines USA sõjaväeluure andmetel.

Samal teemal

22.11.2021
USA luureametnike hinnangul võib Venemaa uuel aastal Ukrainasse tungida