Eesti uudised

VIDEO | Mari-Anne Härma: võime jõuda plaanilise ravi täieliku taastumiseni juba uue aasta alguses (79)

Toimetas Elis Kusma, 24. november 2021 12:55

Mari-Anne Härma

Foto: Kuvatõmmis pressikonverentsi videopildist.

Terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma, tervise- ja tööminister Tanel Kiik ning sotsiaalministeeriumi asekantsler Kalle Killar andsid kolmapäeval pressikonverentsi.

Pressikonverentsil anti ülevaade COVID-19 hetkeolukorrast, vaktsineerimise seisust ja Euroopa Liidu COVID-tõendite uuendamisest.

Vaata videopilti pressikonverentsist siit!

Samal teemal

Mari-Anne Härma rääkis, et Eestis väheneb haigestumine üsna kiires tempos, mis kajastub ka haiglaravi vajaduses. Samas Euroopas on trend vastupidine. Eestis on igal nädalal keskmiselt sada inimest vähem haiglas kui möödunud nädalal. Optimistliku prognoosi kohaselt võime uue aasta alguses jõuda olukorda, kus plaaniline ravi on 100% ulatuses taastunud. Järgnevate nädalate jooksul võib nakatumiskordaja tõusta 0,8 pealt 0,9 peale, aga sellest hoolimata langustrend tõenäoliselt ei pöördu, kuid soovitud eesmärgini jõudmise aeg võib pikeneda.

Praegu kehtivad soovitused on terviseameti hinnangul tõhusad ja nendega võiks jätkata ka siis, kui haigestumine langeb. ECDC soovitab ka kõrge vaktsineeritusega riikidel rakendada kaugtööd, üritustele piirarvu seadmist, ruumide ventileerituse tagamist ja maskide kandmist, kuna ees ootab ikkagi väga raske talv.

Eesti inimestele on kõige valusamini vastuvõetav olnud maskide kandmine. Uuringud näitavad, et maskikandjatel on umbes poole väiksem võimalus nakatumiseks puutudes kokku haiguskandjaga. Järelevalve tõhustamine on oluliselt vähendanud teadmata nakatumiste osakaalu, 30–40% pealt 20% peale. Avalikus ruumis juhuslik nakatumine on selgelt vähenenud.

Koolides tuleb tagada hajutatus ja edasi lükata ebavajalikud koolisisesed tegevused nagu jõululaadad, kontserdid ja aktused, rakendada paindlikke vahetunde ning järgida hügieeni- ja isolatsiooninõudeid.

Oluline on tõhustusdooside tegemine. Vaktsiinid aitavad vältida rasket haigestumist ja surma. Eestis on surmade arv hakanud eelmisel nädalal langema. Enamik surmajuhtumeid on jätkuvalt vaktsineerimata inimeste seas.

Tanel Kiik rääkis, et neli nädalat tagasi oli Eesti haigestumise poolest veel kiires kasvutrendis. Kolm nädalat tagasi oli Eesti seitsme päeva nakatumise näitaja Euroopa tipus. Siis töötati välja laiaulatuslikku piirangute paketti. Eesti inimeste pingutuste tulemusena jõudsime kolme nädalaga 2,5kordsesse langustrendi ja Euroopa Liidu riikide seas oleme seitsme päeva nakatumise näitaja poolest 15. kohal ja liigume allapoole, samas kui ülejäänud Euroopa riigid liiguvad üles.

Nakatumisnäitajate langemisel on viis peamist põhjust. Esimene on vaktsineerimine. Tõhustusdoosi on saanud juba üle 150 000 inimese. Teine põhjus on ohutaju tõus ja vastutustundlik käitumine: aidanud on haiglajuhtide, meditsiinipersonali ja teadusnõukoja pöördumised ning halvenenud näitajad. Saadi aru, et viirus on meile jätkuvalt ohuks. Kolmandaks aitasid meetmed ja järelevalve, nagu Covid-tõendi kontrollimine ja vaktsineerimata inimeste kontaktide vähendamine. Neljandaks andis kiire tulemuse kiirtestimine koolides, mis võimaldas katkestada nakkusahelaid. Viiendaks on aidanud distantsõppe rakendamine seal, kus see on olnud mõistlik. Siht on, et lapsed saaksid käia koolis ja täiskasvanutel tuleb olla vastutustundlik. Meetmetest kinnipidamine on aidanud vältida täielikku lockdown'i.

Haiglate ja tervishoiutöötajate töökoormus on Kiige sõnul jätkuvalt ülikõrge. Plaanilise ravi taastamine ei jää raha taha. Covid-19ga seotud kulusid pole võetud tavapärase raviraha seest.

Kiik ise sai tõhustusdoosi möödunud nädalal.

Kalle Killar rääkis, et alates 6. detsembrist hakkavad järk-järgult aeguma vaktsineerimise Covid-tõendid, mille tehniline kehtivus on pool aastat. Neil, kes plaanivad lähikuudel reisima minna, tuleks digiloos oma tõendit uuendada. Siseriiklikult tõendi kasutamiseks ei pea uuendamisega kiirustama, kuna tõend kehtib aasta aega. Uuendada võib tõendit näiteks pärast tõhustusdoosi tegemist, pärast mida kehtib tõend aasta aega. Juba täna on digiloos olemas teade inimestele, kelle tõendid hakkavad aeguma. Detsembrist tahetakse eesti.ee kaudu saata teavitus tõendi aegumise kohta.

Ajakirjanik ütles, et Helir-Valdor Seeder palus võimalust tutvuda kõikide koroonavaktsiinide Eestile hankimise lepingutega, aga minister Kiik oli öelnud, et see pole võimalik Euroopa Komisjoni piirangute tõttu. Riigikontroll ütleb, et riigikogu liikmele tuleb see ligipääs tagada. Kas piiramine oli ebaseaduslik või kavatsetakse neid lepinguid nüüd näidata? Kiik vastas, et lepingud on sõlminud Euroopa Komisjon liikmesriikide nimel ja kokku on lepitud, mis ulatuses on need käsitletavad ärisaladustena. Seedrile olla saadetud avalikud osad lepingutest. Kui on veel õiguslikke vaidlusi, siis tuleb need lahendada. Ka erakond Isamaa on olnud vaktsiinide hankimise juures. Kui juristid leiavad, et riigikontrollil on õigus, siis tuleb Kiige sõnul tagada ligipääs riigikogu liikmetele.

Küsiti, kas terviseamet on teinud otsuse seoses MEM Cafega, mille puhul on politsei teinud ettepaneku majandustegevuse piiramiseks. Härma vastas, et terviseamet on koos politsei- ja piirivalveametiga ja riigikantseleiga strateegiat arutamas. Otsust oodatakse tänase või homse päeva jooksul.

Samal teemal

28.11.2021
Koroonaviirusega on haiglaravil 290 patsienti, lisandus 389 uut nakatunut, suri kaks inimest
19.11.2021
Koroonaviiruse kogus reovees langeb visalt, kuid märgatavalt
17.11.2021
VIDEO | Tanel Kiik: piiranguid veel ei leevendata