Sisuturundus

URETEK – lahendus esmapilgul võimatule probleemile 

Uretek, 23. detsember 2021 12:07

Esimesed märgid, et eramuga pole kõik korras, ilmnesid juba mõni aasta pärast majja sissekolimist. Kuigi maja oli uus, tegi pererahvale muret asjaolu, et põrandaküte polnud enam nii efektiivne kui alguses ning põrandad olid ilmselgelt kaldus. Midagi oli uue majaga totaalselt valesti.

Kohale kutsutud ehitusspetsialistid panid pererahva ehmatuseks majale esmapilgul lootusetuna tunduva diagnoosi – maja põrand oli vajunud ning oli reaalne oht, et vajumine võib lõhkuda põrandaküttesüsteemi täielikult.

Pererahval tulnuks teha halb või veel halvem valik. Kas alustada kuluka remondiga, mis oleks võtnud ka mõneks ajaks perelt kodu või lükata probleemi lahendamine määramatusse tulevikku – teades, et olukord halveneb pidevalt. Samas poleks lahenduseks olnud ka põranda väljaraiumine ja uuesti betoneerimine, kuna betoon kuivab võrdlemisi kaua ning tööde teostamise ajal oleks pere pidanud elama mujal. Tasandusvalu lisanuks ainult koormust juurde ning niigi nõrkadel alustel põranda vajumist veelgi suurendanud. Pealegi vähendab tasandusvalu ka põrandakütte efektiivsust. Mida siis teha? Õnneks soovitas üks spetsialistidest pöörduda URETEKi poole ja uurida, kas nemad saaksid abistada.

Kiire lahendus tõsisele probleemile

URETEK on Balti riikides tegutsev juhtiv geopolümeeridega pinnaseparanduse ettevõte, mis tegeleb vajunud ehitiste stabiliseerimisega. URETEK kasutab keskkonnasõbralikke geopolümeervaike, mis sobivad väga erinevasse pinnasesse ja mida „süstitakse“ pinnasesse, taastades hoone endise olukorra.

URETEKil on tehnilised konsultandid üle Eesti ning konsultatsioon on tellijale tasuta. Kohale kutsutud URETEKi spetsialistid hindasid põhjalikult olukorda ning leidsid põranda vajumise põhjuse. Põranda rajamisel jäi aluspind korralikult tihendamata, hiljem kuivades liiva ruumala aga vähenes ja see põhjustaski vajumise, mis omakorda tekitas põrandakütte toru katkemise. Sellest tulenevalt oli süsteemis veekadu ja efektiivsuse vähenemine. Veeleke omakorda uhus põranda alt minema niigi kohevat pinnast.

Pärast esmast vaatlust koostasid URETEKIi spetsialistid põhjaliku tööplaani. Läbi maja põranda puuriti 14 mm läbimõõduga ava ning selle kaudu süstiti geopolümeervaik põranda alla, millega kõigepealt stabiliseeriti põrandaalune pinnas. Seejärel tõsteti põrand algsesse asendisse tagasi. Kogu töö võttis aega ühe päeva ning probleem oli lahendatud, lisaks parandas URETEKi koostööpartner samal ajal ka põrandakütte. Maja vajumine oli peatatud ning põrandad uuesti looditud. Pererahvas oli valmistunud hullemaks, kuid tegelikkuses tööde kulg nende elu ei mõjutanud.

Eraklientide arv kasvab

Kuigi URETEKi klientidest enamiku moodustavad suured ehitus- ja infrastruktuuriettevõtted, pöörduvad ettevõtte projektijuhi Aleksandr Jakubovitši sõnul järjest enam nende poole ka erakliendid, kelle eramud on erinevatel põhjustel hakanud vajuma.

„Paljud põhjused, miks eramud vajuma kipuvad, tekivad juba maja ehitamise ajal. Kui ehituskohas pole tehtud korralikke geoloogilisi uuringuid, siis võib juhtuda, et maja ehitatakse nõrkadele alustele,“ rääkis Jakubovitš. Kuid samamoodi võib tema hinnangul põrandate vajumist põhjustada lihtne toruleke, mis viib ära peenosiseid ja ka see aitab jälle vajumisele kaasa.

Kuid probleem ei puuduta mitte ainult eramuid. URETEKi klientide hulka kuuluvad ka kortermajad, mille vundamendid või põrandad on hakanud vajuma. Nii näiteks kuulub URETEKi tööde hulka ühe Tartus asuva kortermaja vajumise peatamine.

Mõned aastad pärast maja valmimist tekkisid hoone seintesse mõrad, kuna maja vundament hakkas vajuma. Peale konsultatsiooni ning lisanduvaid geoloogilisi uuringuid selgus, et põhjuseks oli kolme meetri sügavusel asuv turbakiht, mis maja raskuse all liikuma hakkas. Probleem puudutas otseselt 2/3 majast, kuna 1/3 maja all olid stabiilsed pinnasekihid. URETEKi meeskonnal paluti leida probleemile lahendus, mis elanikke ning ümberkaudset keskkonda võimalikult vähe häiriks.

Pinnase stabiliseerimise tööd kestsid kolm tööpäeva ja elanikel ei olnud vaja antud perioodiks korterist välja kolida. Kuna URETEKi tehnoloogia ei tekita vibratsiooni, ei häiritud ka kõrvalmaju ning kuna midagi ei pea lahti kaevama, ei häiritud ka keskkonda.

Standardtingimustes annab URETEK tehtud töödele kaheaastase garantii ning pinnasesse süstitava materjali enda garantiiks 10 aastat. Samas näitab kogemus, et 45 aasta eest stabiliseeritud objektid püsivad kindlalt tänaseni. „Laborikatsena on korraldatud ka nn kiirendatud kunstlik vanandamise eksperiment, kust ilmnes, et materjal peab vastu vähemalt 150 aastat,“ sõnas Jakubovitš.