Eesti uudised

VIDEO | Tanel Kiik: piiranguid veel ei leevendata (135)

Toimetas Elis Kusma, 17. november 2021 11:55

Tanel Kiik.

Foto: Kuvatõmmis pressikonverentsi videopildist.

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) peadirektor Dr Andrea Ammon, minister Tanel Kiik ja terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma andsid kolmapäeval ühise pressikonverentsi. Dr Andrea Ammon kohtus siinsete tervisevaldkonna ekspertidega.

Pressikonverentsil anti ülevaade koroonaviiruse olukorrast ning vaktsineerimise edenemisest Eestis ja Euroopas.

Vaata videopilti pressikonverentsist siit!

Samal teemal

Dr Ammon rääkis, et need riigid, mille vaktsiiniga hõlmatus on allapoole Euroopa Liidu keskmist, seisavad vastamisi kõrgema haigestumise määraga, kuid sama on näha ka kõrgema vaktsiiniga hõlmatusega riikides. Seega peaks hõlmatus olema veelgi suurem, kui seni arvatud. Kõik senised uuringud näitavad siiski, et kõik praegu kasutusel olevad vaktsiinid kaitsevad tõhusalt raske haigestumise ja surma eest.

Ammon mõistab, et on väga palju põhjuseid, miks inimesed ei ole veel vaktsineerinud. Väga oluline on praegusel hetkel teha ära asju, mis innustaksid vaktsineerima, kuna tulemas on talv ja viiruste hooaeg. Gripivaktsiini saajad võiksid kindlasti saada ka koroonavaktsiini.

Erinevad meetmed peavad jääma kehtima, kuni meil on suur vaktsiiniga hõlmatus.

Töö- ja terviseminister Tanel Kiik loodab, et koostöö ECDCga jätkub ka pärast koroonapandeemia taandumist.

Eesti 7 päeva nakatunute hulk on olnud üle kahe korra väiksem kui kaks nädalat tagasi, ütles Kiik. Siiski tuleb valmis olla selleks, et see trend võib katkeda, seega ei tohi valvsust kaotada.

Haiglad pingutavad praegu selle nimel, et taastada plaanilist ravi nii palju kui võimalik. Põhja ringkond on selles kriisis olnud väiksema löögi all, kuid siiski on plaanilist ravi ka seal tulnud vähendada.

Kiige sõnul tuleb pingutada selle nimel, et jõulud saaks muretult koos veeta.

Esimeste vaktsiinidooside tegemine on Kiige sõnul kahjuks pidurdunud. Iga vaktsineerimata inimene on praeguse viiruseleviku juures ülikõrges riskis.

Kiige sõnul pole valitsus praegu otsustanud piirangute leevendamist. Covid-tõendi esitamise vajadus ning eriti vaktsineerimise vajadus on tulnud, et jääda, kuniks olukord paraneb.

Paremini on läinud tõhustusdoosidega. Täiskasvanud elanike seas on üle 10% saanud tõhustusdoosi. Oleme selles vallas Euroopas kiireimate seas. Läbirääkimised käivad Soome riigiga, et vajadusel vaktsiini laenata, kui Pfizer/BionTechi vaktsiini nõudlus peaks olema suurem kui meie laoseis.

Härma tervitas, et ECDC andis Eestile tagasisidet, kuidas meil läheb. Oleme teiste Euroopa riikidega võrreldavas olukorras.

Haiglates on Härma sõnul olukord jätkuvalt tõsine. Plaanilise ravi täiemahuliseks taastumiseks peaks haiglapatsientide hulk vähenema veel neli-viis nädalat. Nakatumiskordaja on alla 0,8. Võime näha trendi aeglustumist ja pöördumist, mis võiks selguda järgmisel nädalal. Kui haigestumise langus jätkub, siis võime näha rahulikku pühadeaega ja sel juhul ei näe ka terviseamet vajadust täiendavate piirangute kehtestamiseks.

Terviseamet jätkab koos politseiga ühisreidide tegemist, et kontrollida maskikohustuse täitmist ja Covid-tõendi küsimist. Kuna vaktsineerimata ja haiguse läbipõdemata inimeste risk haigestumiseks on kõrge, siis tuleb piirata nende ebavajalikku liikumist.

Kuigi koormus haiglates langeb, kaasatakse siiski kaitseväge õppuste läbiviimiseks, et tulevikus vajadusel kiiresti välist abi kasutada.

Härma tuletas meelde, et kõrge haigestumise intensiivsuse juures nakatuvad ka vaktsineeritud inimesed. Seetõttu tuleks pereliikmete haigestumise korral jääda eneseisolatsiooni ka vaktsineeritud inimestel.

Küsiti, kas eneseisolatsiooni soovitus kehtib ka kolmanda vaktsiinidoosi saanud inimeste puhul. Härma rõhutas, et perekontakt on pikk ja nakkusohtlik kontakt. Seega soovitatakse kõigil, kel vähegi võimalik, jääda koju.

Küsiti, miks on olukord just Balti regioonis keeruline. Dr Ammon ütles, et vaktsineeritusega hõlmatus on allapoole Euroopa Liidu keskmist. Probleemiks on ka kõikide piirangute leevendamine samaaegselt. Hetkel levib kõige rohkem väga nakkav deltaviirus, sellest on tekkinud ka uus variant, mida kannab nime AY4.2. Levikut jälgitakse pidevalt, Ühendkuningriigis on see levinud viimase kahe nädala jooksul.

Samal teemal

21.11.2021
Koroonaviirusega on haiglaravil 431 patsienti, lisandus 837 uut nakatunut, suri seitse inimest
17.11.2021
Terviseamet keelas Sparta spordiklubi tegevuse
16.11.2021
Terviseameti range soovitus: peresisese lähikontakti korral tuleks vaktsineeritutel ja läbipõdenutel jääda isolatsiooni
13.11.2021
KAS HAIGLAD POLEGI ÜLEKOORMATUD? Regionaalhaigla vastab anonüümse õe etteheidetele, mida jagas Varro Vooglaid