2022. aastal on õnneks jaanid pikad: riigipühad 23. juuni ja 24. juuni on neljapäeval ja reedel

Foto: Robin Roots
Ohtuleht.ee 15. november 2021 22:27

Riigipühade asetus kalendris on aastati erinev. Järgmisel aastal satuvad pooled tähtpäevad nädalavahetustele, mille tõttu väheneb inimeste puhkepäevade arv.

Suurem osa Telia Eesti töötajatest on praegu kodukontoris, kuid töö käib sellest hoolimata edasi, vahendas „Aktuaalne kaamera“. Ettevõte ütleb, et Eestis kipub olema vähem vabu päevi kui teistes regiooni riikides.

„See tunne on küll, et kolleegidel Põhjamaades või ka Leedus on rohkem riigipühasid ja selliseid töönädalale langevaid vabu päevi. Nendega koostöös peame seda arvestama,“ rääkis Telia Eesti personalidirektor Ingrid Viinapuu.

„Telias on kasutusele võetud nõndanimetatud sillapäevad, mis tähendab, et kui riigipüha langeb teisipäeva või neljapäeva peale, siis kas sellele eelnev esmaspäev või järgnev reede on vaba päev,“ seletas Viinapuu.

2022. aastal langevad 12st riigipühast seitse laupäevale või pühapäevale. Need on uusaasta, ülestõusmispühade esimene püha, kevadpüha, nelipühade esimene püha, taasiseseisvumispäev, jõululaupäev ja esimene jõulupüha.

Vaba päeva saab seega iseseisvuspäeval (24. veebruar, neljapäev), suurel reedel (15. aprill), võidupühal (23. juuni, neljapäev), jaanipäeval (24. juuni, reede) ja teisel jõulupühal (26. detsember, esmaspäev).

2025. aastal aga langevad pühad tööpäevadele kümnel korral ja nädalavahetusse jäävad vaid need liikuvad pühad, mis on alati pühapäeval.

Mõjub ka majandusele

Suurte erinevuste tõttu on tähtpäevade seaduse muutmiseelnõud varasemalt riigikogus arutatud, kuid põhiseaduskomisjoni esimehe Toomas Kivimägi sõnul seda vastu võtta ei saa.

„Majanduslik pool ongi peamine ja ainus argument, miks ei ole seda ideed ellu viidud. Ma arvan, et kui rikkamad riigid saavad enesele lubada rohkem riiklikke pühi, siis, ma arvan, meie veel kasvav ja arenev riik ilmselgelt nii palju puhkepäevi endale lubada ei saa,“ rääkis Kivimägi.

Seaduseelnõud pooldanud sotsiaaldemokraat Lauri Läänemets aga leidis, et vabad päevad on hoopis majandusele kasulikud.

„Lõppkokkuvõttes annab see majandusele oluliselt rohkem juurde, kui inimene on puhanud ja teotahteline kui see, et inimene on väsinud ja ei viitsi midagi teha,“ ütles Läänemets.

Eesti Panga ökonomisti Kaspar Oja sõnul ühe aasta lõikes puhkepäevade majandusefekti tajuda ei ole, kuid aastaid võrreldes on lugu teine. „SKP-le on sellel ikkagi negatiivne mõju. Kui on vähem tööpäevi, siis saab vähem toota ja kokkuvõttes on sellel negatiivne mõju,“ nentis Oja.

Oja sõnul on ka tähtpäevi, kui tarbimine hoopis kasvab, näiteks jõulude, lihavõtete ja jaanipäeva ajal.