Eesti-Vene piiri katselõik

Foto: Reigo Teervalt
Eesti uudised
15. november 2021 19:32

Julgeolekukomisjon tegi ettepaneku kindlustada Eesti idapiiri ajutise tõkkega (9)

Valitsuse julgeolekukomisjon arutas esmaspäevasel istungil julgeolekuolukorda meie regioonis seoses Valgevene hübriidrünnakuga Euroopa Liidu ja NATO vastu. Euroopa Liidu ja NATO välispiiri kaitseks ja võimaliku hübriidrünnaku ennetamiseks otsustas julgeolekukomisjon teha valitsusele ettepaneku osa Eesti idapiiri ajutiseks tugevdamiseks lõiketraadist tõkkega. Valitsus arutab selleks vajalikke meetmeid sel neljapäeval.

Peaminister Kaja Kallase sõnul on olukord Poola, Leedu ja Läti piiridel tõsine.

„Eesti piirile praegu otsest ohtu ei ole, kuid arvestades lähiriikides toimuvat peame ka meie olema ennetavalt valmis ohu tõrjumiseks. Eesti on järjepidevalt oma välispiiri tugevdanud ja uue tõkke paigaldamine on osa plaanist,“ ütles Kallas.

„Poola, Leedu ja Läti on välispiiril tegutsenud otsusekindlalt ja Eesti aitab oma naabritel olukorraga toime tulla. Hetkel on Poola märku andnud, et vajavad eelkõige solidaarsust ja poliitilist toetust. Oleme Poolaga tihedas suhtluses ja valmis Poolat igakülgselt toetama. Toetame täiendavate Euroopa Liidu sanktsioonide vastuvõtmist füüsiliste ja juriidiliste isikute suhtes, kes toetavad Valgevene režiimi tegevust hübriidrünnaku läbiviimisel,“ lisas peaminister.

Siseminister Kristian Jaani sõnas, et piirile ajutiste tõkete lisamine on praeguses olukorras sisuliselt piiriehituse kiirendamine.

„Meie piir on küll hästi valvatud ja migratsiooniohtu meie suunal piiril praegu ei ole. Selleks aga, et võimalike kriisiolukordadega hästi toime tulla, tuleb neiks valmistuda juba enne selliste olukordade tekkimist. Seega on PPA poolt võimekus ja valmisolek olemas, et piiritara rajamist ajutiste tõkete püstitamisega koostöös kaitseväega toetada. Ajutised tõkked on plaanis panna sinna, kus senise kogemuse järgi on olnud enim ebaseaduslikke piiriületusi või piiriületuse katseid,“ märkis Jaani.

„Praegu valvatakse piiri tehniliste seireseadmete ja patrullimisega. Kokku oleks vajalik taristu 115 kilomeetril, meil on ehituslepingutega kaetud 63 kilomeetrit, millest 25 kilomeetrile on viivitusaed rajatud. Piiritaristu rajamise edasisi tegevusi oleme kiirendanud.“

Kaitseminister Kalle Laanet kinnitas, et oleme igapäevaselt kontaktis ka liitlastega, et koordineerida tegevusi, kui olukord peaks eskaleeruma.

„Alates hübriidrünnaku algusest oleme olukorda suure tähelepanuga jälginud ning olukorra lahendamisse panustanud nii tõkestustraadi saatmise, mehitamata lennuvahendite meeskondade kui ka viimati sõjaväepolitsei meeskonnaga Leetu,“ ütles Laanet.