Eesti uudised

President Karis: Valgevene diktaator mängib inimeludega, et tõmmata tähelepanu kõrvale oma kodanike inimõiguste rikkumistelt (64)

Toimetas Elis Kusma, 15. november 2021 15:26

President Alar Karis Vilniuses kohtumisel Leedu presidendi Gitanas Nauseda ja Läti presidendi Egils Levitsiga.

Foto: Presidendi kantselei

„Olukord Valgevene ning Euroopa Liidu ja NATO piiril on Lukašenka režiimi tegevuse tõttu häirivalt pingeline. Valgevene diktaator mängib inimeludega, suunates neid oma poliitiliste ambitsioonide elluviimiseks piirile lõksu,“ ütles president Alar Karis esmaspäeval Vilniuses kohtumisel Leedu presidendi Gitanas Nauseda ja Läti presidendi Egils Levitsiga. Balti riigipead arutasid Euroopa Liidu ja Valgevene piiril toimuvat hübriidrünnakut ka üle videosilla Poola presidendi Andrzej Dudaga.

„Tähistasime sel aastal kolme Balti riigi iseseisvuse taastamise 30. aastapäeva. Praeguste sündmuste valguses näeme, et demokraatia ja inimõiguste austamist ning rahu ja stabiilsust Euroopas ei saa iseenesestmõistetavana võtta. Samuti tuletab see meile meelde, et Euroopas leidub diktaatoreid, kes ei hooli inimeludest ja kannatustest,“ lisas president Karis.

Samal teemal

„Mõistan tugevalt hukka inimeste sellise ärakasutamise. Inimelud on poliitilistel põhjustel Lukašenka režiimi poolt ohtu seatud, selleks et tõmmata tähelepanu kõrvale Valgevene kodanike inimõiguste rikkumistelt. On oluline, et Valgevene pakuks nende riiki jõudnud inimestele piisavat kaitset ja hoolt ning et inimesed, kel pole juriidilist põhjust jääda, saaksid turvaliselt naasta oma koduriiki,“ lausus vabariigi president.

President Karise sõnul on tal hea meel selle üle, et Euroopa Liidu algatatud kõnelused lennufirmade ja transiitriikidega näitavad positiivseid märke Lukašenka ebainimlikule tegevusele kaasaaitamise lõppemiseks. Eesti riigipea rõhutas, et oluline on jätkata konsultatsioone nii Euroopa Liidus kui NATOs, et olla valmis paindlikult olukorra arengule reageerima.

Balti riigipeade kohtumisel räägiti veel Venemaa relvajõudude kohaloleku suurenemisest Ukraina piiride lähedal. President Karise sõnul toetab Eesti Ukraina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust.

Samal teemal

15.10.2021
RÄNDEKRIIS: Valgevene sõdurid ähvardavad allumatuid migrante vägivallaga, Lukašenka kuulutas, et tema võiks pagulased vabalt tagasi kodumaale lennutada
15.10.2021
President Karise kutsel koguneb teisipäeval riigikaitse nõukogu
14.10.2021
SÜNDMUSED POOLAS: piirivalve on valmis sadade põgenike piiriületuskatseks, ohvrite arv suureneb