Foto: Envato Elements
KBM Pharma 16. november 2021 15:05

Sagedane urineerimisvajadus, valu või põletav tunne urineerimisel – need nähud on tuttavad paljudele naistele. Miks põiepõletik tekib ja kuidas sellest jagu saada?  

Põiepõletik on väga sageli esinev haigus, mis ohustab peamiselt naisi. Uuringud näitavad, et peaaegu pooled naistest põevad põiepõletikku ehk tsüstiiti vähemalt ühe korra elu jooksul. Kahjuks on ka teada, et enamasti kipub tsüstiit uuesti korduma. Põiepõletik võib ohustada igas vanuses naisi ning lapsedki pole selle eest kaitstud.

Põiepõletiku sümptomid avalduvad enamasti hommikul. Selle põhjus on lihtne – põie ja kuseteede „läbivoolutus” on öisel ajal pärsitud ning bakteritel tekib võimalus kuseteede ja põie limaskestadele kinnitumiseks. Põiepõletiku peamisteks sümptomiteks on sage urineerimisvajadus ja väikesed uriinikogused (vahel ainult mõned tilgad). Võib tekkida põletav valulikkus põie piirkonnas (eriti pärast urineerimist), uriin muutub häguseks ja omandab ebameeldiva lõhna. Harvemini võivad esineda veri uriinis, palavik, külmavärinad ja väsimus.

Põiepõletiku põhjused

Enamikul juhtudest on põiepõletiku põhjustajaks soolebakter – Escherichia coli. Harvemini võivad tsüstiiti tekitada ka teised bakterid, aga ka viirused, mükobakterid või seened. Kõige sagedamini leiavad bakterid tee anaalpiirkonnast kusitisse ning sealt edasi põide.
Põiepõletiku tekkimist võivad soodustada erinevad tegurid. Raseduse ajal võib surve kusepõiele põhjustada põie mittetäielikku tühjenemist, mille tõttu tekkiv jääkuriin on bakterite kasvuks soodne keskkond. Seoses menopausiga tekivad muutused tupe ja kuseteede mikroflooras, mis võib soodustada põiepõletike teket. Põiepõletikku nakatumise tõenäosust suurendab aktiivne suguelu. Hämmastaval kombel võib põiepõletiku tekkimisele kaasa aidata isegi aluspesu valik: on jõutud arusaamale, et stringid võivad soodustada bakterite liikumist anaalpiirkonnast ettepoole, kusiti suunas.

Lihtsad nõuanded põiepõletikust hoidumiseks

Äärmiselt oluline on vältida külmetumist, mis etendab põiepõletiku tekkes sageli olulist osa. Riietuda tuleks ilmastikule vastavalt. Kindlasti tuleb hoida soojas alakeha ning vältima külmal pinnal istumist. Samuti peaks vältima jalgade külmetamist ja tõmbetuult, mis nõrgestavad organismi ja lasevad haigused ligi. Seega kehtib lihtne nõuanne: külma, rõske ja tuulise ilmaga on õigem hoiduda lühikese seeliku või nabani ulatuva jope kandmisest. Väga oluline on ka tervislik ja mitmekülgne toitumine. Toidus peaks olema rohkelt värskeid puu- ja köögivilju, vältida tuleks vürtsiseid ja teravamaitselisi toite. Oluline osa on ka tarbitaval vedelikul. Ööpäevas peaks jooma 1,5-2 liitrit vett – siis tekib piisaval hulgal uriini, mis aitab halbu baktereid välja uhada. Hoiduma peaks liigsest suhkrutarbimisest. Oluline on seksuaalhügieen: põiepõletiku vältimise seisukohalt on kindlam kaitstud vahekord.

Looduslikud vahendid, millest on abi põiepõletiku korral

Põiepõletikku tekitavad kolibakterid kinnituvad kuseteede ja põie limaskestadele karvataoliste jätkete abil. Bakteritel on kahte tüüpi kinnitumisjätkeid: tüüp 1 (mannoositundlikud) ja tüüp P (mannoosiresistentsed).

D-mannoos on looduslik suhkur, millel on võime seonduda kolibakterite 1. tüüpi jätketega. Mannoosi positiivne mõju kuseteede ja põie põletike korral on tõestatud kliiniliste uuringutega.

Jõhvikas on ainuke teaduslikult tõendatud mõjuga ravimtaim, millest on abi kuseteede nakkuste korral. Jõhvikates leiduvad proantotsüanidiinid (PAC) seonduvad põiepõletikku põhjustavate kolibakterite P-tüüpi ehk mannoosiresistentsete jätketega. Teaduslikult on tõestatud, et jõhvikate positiivne mõju algab alles siis, kui tarbida vähemalt 36 mg PAC päevas. Sellise koguse PAC saamiseks ei piisa jõhvikate söömisest või jõhvikamahla joomisest. Toime saamiseks tuleb võtta kontsentreeritud jõhvikaekstrakti sisaldavaid preparaate. Jõhvikaekstraktis leiduvad ained muudavad ka uriini happelisemaks, mis samuti takistab bakterite kinnitumist.

Uudne looduslik vahend põiepõletikele – Soluro Duo.

Soluro Duo on ainuke looduslik põiepreparaat, milles on nii D-mannoos kui kõrge PAC kontsentratsiooniga (51 mg 1 kapsli kohta) jõhvikaekstrakt. Soluro Duo toimel blokeeritakse põiepõletikku põhjustavate bakterite mõlemat tüüpi jätked, mille tõttu bakterid ei saa limaskestadele kinnituda ning viiakse uriiniga kehast välja. Soluro Duo on tunduvalt efektiivsem kui teised looduslikud vahendid ning seda võivad kasutada nii täiskasvanud kui ka lapsed. Soluro Duo on saadaval apteekides ja www.kbmapteek.ee

Soluro Duo saab soodsalt osta SIIT.