Toomas Kirss soostus lõpuks DNA-testiga (2)

Tarmo Michelson 6. aprill 2001 23:00
Teleseriaalide rezissööri Toomas Kirsi advokaat lubas kohtus, et mees teeb DNA-testi. Aastaid kestnud isadusvaidlus peaks sellega lõppema, kuid Kirss kaalub juba lapse ema kohtussekaebamist.

Toomas Kirss ja Christina tutvusid 1992. aastal ja rezissöör kutsus neiu omalavastatud ning Vahur Kersna juhitud saatesse “JAH! Show”. 1993. aasta 7. augustil sünnitas Christina poja. Naise kinnitusel on lapse isa Kirss, kes andis talle beebiasjade ostuks ka 3000 krooni. Mees aga last omaks ei tunnista.

Kirss nõustus

Leukeemiat põdev Christina on juba aastaid üritanud Kirssi DNA-testi tegema sundida. Lõpuks ei jäänud tal muud üle, kui Kirsi isadus kohtu kaudu tuvastada ja talt poja ülalpidamiseks iga kuu 1500 krooni nõuda.

Kehva tervise pärast loobus naine kohtuuste kulutamisest. Seda teeb tema eest ta ema Liisi.

Eile veerand tundi kestnud kohtuistungil Kirssi polnud. “Nii kui kohtunik ütles, et määrab DNA-testi, ja küsis, kas advokaat on sellega nõus, vastas Kirsi esindaja Nigul Saar jaatavalt,” kirjeldab Liisi kohtus toimunut. “Kui siin ainult Kirsi poolt mingit vempu mängus poleks... Äkki saadab ta enda asemel kellegi teise DNA-testi tegema? Eestis on kõik võimalik, kui sul on raha!”

DNA-test maksab 4000 krooni. “Küll raha leiab!” on Liisi valmis selle kinni maksma. Tema sõnul otsustab kohus järgmisel nädalal, millal täpselt test tehakse.

Tartu Biomeedikumi molekulaar-geneetikaekspert Gunnar Tasa ütleb, et kuna DNA-analüüsi andmisel peavad ema, laps ja isa korraga kohal olema, on enda asemel kellegi teise saatmine välistatud. “Kõigil peavad olema kaasas isikut tõendavad dokumendid.”

Eestis tehakse DNA-analüüse Tallinnas Eesti Kohtuarstlikus Ekspertiisibüroos ja Tartu Biomeedikumis. Tasa sõnul tehakse Tartus aastas umbes 20 testi, millest üle poole kinnitavadki arvatud mehe lapse isaks. Kohtu määratud testide puhul olevat see protsent veelgi suurem.

Hoopis teine isa?

“Oleme välja selgitanud, et Christina elas lapse sündimise ajal koos ühe isikuga, kes tuleb kohtusse ja tunnistab, et laps on hoopis tema oma. Kuna täna oli alles eelistung, siis me teda tunnistajaks veel ei kutsunud,” tõi aga advokaat Nigul Saare assistent loosse uue pöörde.

“See on juhuste kokkusattumus, et selline inimene on olemas! Tal muidugi pole sellist ühiskondlikku positsiooni kui Kirsil, ta on palju tagasihoidlikum mees.”

Assistendi väitel ei nõustunudki Kirss just seetõttu aastaid kestnud vaidluse kiuste DNA-testiga. “Nüüd ei näe me enam mingit põhjust ekspertiisist keeldumiseks,” ütleb assistent. Samas keeldub ta väidetava õige isa nime nimetamast.

“Issand jumal küll, see on ju uue seebiseriaali stsenaarium! Varsti ütleb Kirss, et Christian pole mitte tema poeg, vaid pojapoeg. See, mis nad nüüd advokaatidega välja mõtlesid, on küll naerukoht!” on Christina enesekindel.

Naine teab hästi, keda Kirsi advokaat tahab kohtusse tunnistajaks tuua.

“Tema nimi on Georgi ja ta istub kelmuste eest juba mitmendat aastat vangis.”

Christina tutvus enda sõnul Georgiga siis, kui poeg oli juba 1,5aastane. “Arvan, et Georgi ei julge valet tunnistama tulla, sest ta käitus minuga väga halvasti. Mu sõbrad on teda selle eest nii ihuliselt kui ka moraalselt karistanud. Aga ehk ostetakse ta ära?”

Christina ütleb, et vajadusel võib ka Georgile DNA-testi teha. “Tegelikult on mul juba natuke kahju, et nii väikese IQga inimene (Kirss - Toim.) on mu lapse isa. Loodan, et see lapsel välja ei löö!” ütleb isadusvaidluse uusi arenguid ootav Christina.

Advokaat Nigul Saare assistendi sõnul võivad nad Christina omalt poolt kohtusse kaevata, kui DNA-ekspertiis kinnitab, et Kirss pole lapse isa: “Loomulikult kaalub Kirss tema vastu rahalise nõudmise esitamist, et korvata asjatuid kohtuskäike.”

DNA-test

Isiku tuvastamise bioloogiline alus on geneetiline polümorfism ehk paljuvariantsus. DNA (pärilikkuse kood) esineb erinevatel inimestel eri variatsioonides - alleelidena - ja need antakse põlvest põlve edasi. Isaduse selgitamisel uuritakse lapse, ema ja isa DNAd. Lapse üks alleel on pärit emalt, teine isalt. Lapse isa saab olla vaid see mees, kel on olemas lapselt leitud teine alleel, sest pole tõenäoline, et maakeral oleks veel mõni teine samade allee-lidega inimene.