Aljaksandr Lukašenka lubas Euroopale karmilt vastata.

Foto: AP/Scanpix
Maailm
11. november 2021 13:51

Lukašenka ähvardas Euroopasse suunduva gaasijuhtme kinni keerata (87)

Valgevene riigipea Aljaksandr Lukašenka esitas neljapäeval teda hübriidsõjas ja rändekriisi tekitamises süüdistava Euroopa suunas mitmeid ähvardusi. Ta kuulutas, et kui saabuvad uued sanktsioonid ja piirid suletakse, võib Valgevene vastukaaluks „Euroopat kütva“ gaasijuhtme kinni keerata.

Neljapäeval Minskis ministritega kohtunud Lukašenka oli pahuras tujus. Ta toonitas, et Valgevene peab iga hinna eest oma suveräänsust kaitsma ning uutele sanktsioonidele karmilt vastama. Üheks võimalikuks vastusammuks pidas riigipea Venemaalt Saksamaale kulgeva Jamali-Euroopa gaasijuhtme sulgemist, vahendab Belta.

„Me kütame Euroopat, ent nad ähvardavad meid jätkuvalt, et sulgevad piiri. Aga kui meie keerame seal kinni maagaasi? Seega soovitan Poola juhtkonnal, leedukatel ja teistel arulagedatel inimetel mõelda, enne kui nad räägivad. Aga see on muidugi nende oma mure,“ põrutas Lukašenka. Ta toonitas, et gaasijuhe ei lähe läbi Ukraina ega ka Balti riikide. Igasugused viperused Venemaalt saabuva gaasiga mõjutaksid märkimisväärselt niigi tundlikku Euroopa gaasiturgu.

Lukašenka hoiatas, et kui Valgevene suhtes kehtestatakse „vastuvõetamatuid“ sanktsioone, peab riik Euroopale samaväärselt vastama. „Selles, milline on vastus, leppisime kokku juba kuue kuu eest,“ märkis Valgevene juht, viidates mais Leetu suundunud lennuki kaaperdamise järel puhkenud konfliktile. Euroopa Liit võib uued sanktsioonid kehtestada järgmisel nädalal, kirjutab Reuters.