Eesti uudised

15 700 inimest on lähedase hooldamise tõttu tööturult eemal. Minister Riisalo: hooldekodude sisulist taset ei mõõdeta ega hakatagi mõõtma! (14)

Kadri Kuulpak, 15. november 2021 12:40

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo ja Viljandimaa hooldekodu Mulgi Häärber. Ajaleht Sakala kirjutas märtsi alguses, et kõnealuses hooldekodus vohab viirus. Põhjus: töötajad ja kliendid keeldusid massiliselt vaktsiinist. Kiirabile avanes inetu vaatepilt: kolm klienti leiti üliraskes seisus. Neist üks suri haiglasse jõudmata. Hoolealused polnud saanud vajalikku hooldust, piisavalt süüa ja juua. 

Foto: Kollaaž (Priit Simson / Ekspress Meedia, Aldo Luud)

Koroonaviirus on hooldekodu elanikud keerulisse olukorda pannud: külastuspiirangute tõttu puudus lähedastel toimuvast ülevaade ning sotsiaalkindlustusamet (SKA) ei käinud kontrollkäikudel. Sotsiaalkaitseminister taunib SKAd, kes ei käinud Viljandimaal asuvas hooldekodus Mulgi Häärber ka siis, kui märtsi alguses tuli päevavalgele koroonahaigete abita jätmine, mille suhtes hiljem kriminaalmenetluski algatati. Mida võtta ette sotsiaalteenuste kvaliteedi ja järelevalve parandamiseks? Mida teha inimestele üle jõu käivate kohatasudega?

Hooldekodude teema pole Eestis ühiskondlikult kunagi liiga teravalt fookuses olnud. Isegi kohalike omavalitsuste valimiste eel ei debateeritud, kuidas tagada inimestele väärikas vanaduspõlv. Miks see nii on?

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

11.11.2021
SUUR SPIKKER | Missugune hooldekodu oma emale valida? Kus on ühe hooldaja kohta 30, kus kolm klienti? Kuhu saab kaasa võtta lemmiklooma?
09.11.2021
OSALUSVAATLUS | Hooldekodu – kas rohkem vangla kui kodu? „Siia tulles ei ole neil enam midagi: voodi, öökapp ja pool riidekapist – see on kurb.“
24.03.2021
EAKATEKODUS SURNUD MEHE TÜTAR: nad lasid haigusel väga kaugele minna, enne kui kiirabi kutsusid!
24.03.2021
Hooldekodusid kontrolliv amet külastab probleemset Mulgi Häärberit pärast Covid-kriisi. Järelevalve juht: „Minu töötajad ei ole vaktsineeritud!“