Eesti uudised

Balti ministrid: Valgevene hübriidrünnak on meile tõsiseks ohuks (21)

Toimetas Elis Kusma, 11. november 2021 10:15

Kaitseminister Kalle Laanet.

Foto: Robin Roots

Eesti kaitseminister Kalle Laanet, Läti kaitseminister Artis Pabriks ja Leedu kaitseminister Arvydas Anušauskas tegid ühisavalduse, milles peavad Poola-Valgevene ja Leedu-Valgevene piiril arenevat julgeolekukriisi väga murettekitavaks ning mõistavad ühemõtteliselt hukka Valgevene režiimi jätkuva hübriidrünnaku tahtliku eskaleerimise, mis on tõsiseks ohuks Euroopa julgeolekule.

Suured inimrühmad koondatakse ja transporditakse piirialale, kus neid seejärel sunnitakse ebaseaduslikult piiri ületama. See suurendab provokatsioonide ja tõsiste vahejuhtumite ülekandumise võimalust sõjalisse domeeni.

Lisaks on murettekitav hiljutine Venemaa Föderatsiooni vägede kogunemine Ukraina piiride lähedale, mis võib kaasa tuua täiendavaid julgeolekuriske.

Praegune olukord on meie regiooni, NATO ja Euroopa Liidu kõige keerulisem julgeolekukriis paljude aastate jooksul.

Arenev kriis nõuab NATO liitlaste ja Euroopa Liidu liikmesriikide jätkuvat ühtsust, ühist olukorrateadlikkust ja -käsitlust tagamaks, et ebaõnnestuksid Valgevene ja Venemaa Föderatsiooni tahtlikud katsed Euroopas julgeolekuolukorda destabiliseerida.

Kutsume üles suurendama Euroopa Liidu poolset praktilist toetust oma välispiiride turvalisuse tugevdamiseks.

Peame oma naabreid täielikult toetama ja tagama, et ükski Valgevene või Venemaa Föderatsiooni samm ei jääks tähelepanuta. Oleme valmis ka kahepoolselt Poolat toetama.

Samal teemal

11.11.2021
Lukašenka ähvardas Euroopasse suunduva gaasijuhtme kinni keerata
10.11.2021
Toomas Alatalu | Projekti „üle-Valgevene-ja-Poola-Euroopasse“ tegelikest käivitajatest
10.11.2021
Politsei saatis Leetu uue meeskonna
10.11.2021
Poola piiri äärde koondatud migrandid muutsid strateegiat. Julgeolekujuhi sõnul on suurim rünnak alles ees