Foto: Grete-Elisabeth Lauri
Toimetas Keit Paju 10. november 2021 20:03

Politsei pidas kolmapäeval Harjumaal kinni medõe, keda kahtlustatakse vaktsineerimata inimestele immuniseerimise tõendite väljastamises ja selle eest altkäemaksu võtmises.

Naisele on kahtlustus esitatud ametialases võltsimises ja altkäemaksu võtmises. Kahtlustuse kohaselt väljastas meditsiinitöötaja Covid-19 immuniseerimise tõendeid vaktsineerimata inimestele ning võttis selle eest altkäemaksu. Esialgne kahtlustus puudutab ligi 20 episoodi, kuid menetluse käigus võib see arv muutuda. 

„Pealtnägija“ sõnul on kahtlustuse keskmes on keskealine vene keelt kõnelev naine, kes ei töötanud ühes perearstikeskuses või haiglas, vaid väikeses firmas hooldusõena ehk tema töö oligi kriisi ajal muu hulgas eakaid ja voodihaigeid kodus vaktsineerimas käia. Huvilised jõudsid meditsiiniõeni vahendaja kaudu ja enamiku klientidega ta ise ei kohtunudki.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Ats Kübarsepa sõnul kasvas piirangute karmistamisel nõudlus võltsitud vaktsineerimise tõendite järele, näiteks otsisid inimesed sotsiaalmeedias kontakte ja võimalusi tõendi hankimiseks.

„Immuniseerimise tõend on seaduse mõttes oluline dokument, samamoodi nagu pass või ID-kaart, ning tõendi võltsimine ja selle kasutamine on seaduse rikkumine. Vaktsineerimine on praegu ühiskonnas väga aktuaalne teema, mistõttu püüab politsei välja selgitada, kas keegi teenib sellega ebaseaduslikku tulu või paneb toime muid rikkumisi. Töö käigus tegime kindlaks tervishoiutöötaja, kellele täna kahtlustus esitati,“ ütles Kübarsepp. Tema sõnul õõnestab vaktsineerimata inimestele tõendi väljastamine kogu vaktsineerimisprotsessi ning ka piiranguid hoolikalt järgivate inimeste ja ülekoormuses töötavate arstide pingutusi. 

„Tõendite kogumise kõrval on edasise uurimise ajal oluline tagada, et kõnealune tervishoiutöötaja ei saaks jätkata immuniseerimise tõendite väljastamist inimestele, kes vaktsiini tegelikult ei saa. Sel põhjusel kaalub prokuratuur uute kuritegude toimepanemise vältimiseks taotleda kohtult naise ametist kõrvaldamist eeluurimise ajaks,“ sõnas kriminaalmenetlust juhtiv Põhja Ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Triinu Olev.

Kui kohus taotluse rahuldab, ei või naine käimasoleva menetluse ajal ühtegi tervishoiuteenust osutada. Menetlust viib läbi keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ja juhib Põhja Ringkonnaprokuratuur.

„Pealtnägija“ toimetusele laekus novembri alguses laekus teinegi vihje, milles öeldi, et kodudes vaktsineerimas käinud õde või arst müüb vaktsiini tegemata vaktsiinipasse. 

Taas käis jutt mitte niisama naljapaberist, vaid dokumendist, mis justkui ametlik ja läheks kõigis kontrollides läbi kui ehtne. Vihje kohaselt maksab selline dokument 500 eurot ja selle saab kätte isegi otseselt kohtumata. „Vahendajaks antud kaasuse puhul vist mingi spordiklubi treener. Kes see arst/õde on, seda ma ei tea,“ ütles vihje andja.

Kuid milline karistus vaktsineerimispassi võltsijaid ootab?

„Me räägime täna kõigepealt sellest, et vaktsineerimispass on ametlik dokument ja ametliku dokumendi võltsitud dokumendi väljastamine on karistatav. Samuti on karistatav altkäemaksu võtmine, mis on karistatav suure määraga ja karistus järgneb pigem läbi selle paragrahvi. Ja karistus on sellise rikkumise eest ette nähtud rahatrahv või kuni viis aastat vabaduse kaotust,“ rääkis Kübarsepp „Pealtnägijale“.

Ka vahendajad saavad kahtlustuse. „Altkäemaksu vahendamine on samamoodi seadusega karistatav ja me esitame neile kahtlustuse,“ sõnas Kübarsepp.

Ta selgitas, et ka vaktsineerimispassi ostjad panevad toime kuriteo ja tõendamise korral võib oodata neid karistus. „Kõigepealt peavad inimesed endale ikkagi aru andma, et tegemist on kuriteoga, tegemist on altkäemaksu andmisega. Ja teiseks, selline tegu õõnestab kogu vaktsineerimist üleüldse. Samamoodi arste ja isikuid, kes järgivad piiranguid,“ ütles Kübarsepp.