Foto: Andres Varustin
Ohtuleht.ee 9. november 2021 17:50

Teisipäeval allkirjastati Tallinna koalitsioonilepe. Sotsiaaldemokraatlik Erakond sai linnavalitsuses kolm, Keskerakond neli abilinnapea kohta. Loodame, et sotsidest saab Keskerakonnale nõudlik partner, kes ei lase endast üle sõita.

„Selle kahe nädala jooksul ma arvan, et meil tekkis mitte ainult ühine arusaam kuhu ja kuidas linn peab liikuma, vaid ka hea atmosfäär,“ kommenteeris linnapeana jätkav Mihhail Kõlvart pärast allkirjastamist.

Õhus on küsimus, kellest saab aga volikogu esimees? Sellele kohale peavad kandidaadi esitama sotsid. Loogiline oleks, et seda tööd hakkab tegema piirkonna esimees Raimond Kaljulaid, kes on hetkel ametis riigikogu liikmena. Samas Kaljulaid pääses riigikokku Keskerakonna liikmena ja järelikult on tema asendusliige keskerakondlane, mis ilmselt sotsidele ei meeldi ja võib anda võimaluse mõnele teisele kandidaadile. Samas riigikogu liige võib olla samal ka volikogus. Iseasi, kas selline töökoormus inimlik on. Tallinn on suur linn ja tööd palju. Veel pole ka selge, kellest saavad linnaosade vanemad. Ka neid kohti on ajalooliselt täitnud häältemagnetid.

Keskerakonnaga on Tallinna linnavalitsuse koalitsioonis olnud varem nii sotsid, kui rohelised. Paljulubavad koostööd algused on lõpuks ikka sumbunud Keskkerakonna sooloetenduseks. Valimistel napilt enamuse kaotanud Keskerakonda on ka ajalooliselt peale valimisi teiste erakondade volinikke astunud.

Sotsid peavad leidma selgroo ja mitte igale keski soovile kaasa koogutama ja reaalselt tegelema probleemidega, mis sai lubatud nagu sotsiaalteenuste ja arstiabi kättesaadavuse parandamine, kaasaegsed ja kodulähedaste koolide ja lasteaiade tagamine ning teede korda tegemine. Ka trammi lubati igasse linnaossa. Ja siis veel Linnahalli korda tegemine, mida lubatud juba 20 aastat. Võiks ära teha.

Loodame, et sotsidest saab nõudlik koalitsioonipartner, kes tasakaalustab keski tegutsemist ja märkab asju, mis ainuvalitsedes valguse kätte pole sattunud. Lisaks roogib süsteemi puhtamaks poliitilistest ametikohtadest ning seisab vastu uute loomisele, isegi kui magusaid kohti pakutakse nende inimestele.