Imre Sooäär

Foto: Robin Roots
Ohtuleht.ee 6. november 2021 22:29

Riigikogu saadik Imre Sooäär kirjutab oma sotsiaalmeedias, et sattus koroonaviiruse tüsistuse tõttu haiglasse.

„Esmaspäeva hommikul tundsin, et olen juba terve nagu purikas ja võin kohe laulu-tantsu lööma hakata. Olin superõnnelik, et olin kutsumata külalise raskest seisust hoolimata täielikult seljatanud ja lasin ta minna suures alandlikkkuses. Olin ta ära kogenud ja tema kooselu minuga ei olnud enam minu kõrgemaks hüvanguks. Tänasin teda siiralt ja soovisin head teed. Kuid nagu vanarahvas ütleb, ära hõiska enne õhtut,“ kirjutab Sooäär oma postituses.

Mehel hakkas tollel esmaspäeva õhtul olukord järk-järgult halvenema. „Maitse- ja lõhnameel hakkas küll taastuma ja tundus tõesti, et viirus ise on läinud. Aga see oli midagi muud, mis nüüd külla tuli ja see tuli hooti, tunne oli hoopis teine, tekitas kopsus krambid ja hingamispuudulikkuse. Ööd muutusid agooniaks just tugevate köha-spasmide tõttu, mis kimbutama hakkasid. Keset ööd olin äkki läbimärg nagu basseinis ja palavik hakkas nende hooogudega taas kiiresti tõusma,“ kirjeldab ta.

„Läbi kanüüli sain siiski kohe kõiki eluks vajalikke kokteile ja piisavalt hapnikku, mis enesetunde päris heaks tegid. Esimesel ööl haiglas tulid siiski juba kodus kogetud hingamiskrambid taas. Aga siis tuli üks lahke vene põetajaõde Anna koos teiste õdedega, ta pani mulle oma käed peale, hoidis mind ja värisemine taandus. See oli nagu taevaingli puudutus. Nii tugevalt rahustav ja hingamine taastus. Poleks sellist kogemust haiglas ette kujutanud. Teised õed sebisid mu ümber nagu ikka andurite, nuppude, tilgutite ja torude kallal, aga tema pani lihtsalt käed peale nagu tervendaja. Täiesti ebamaine kogemus. Vahel võib üks inimlik puudutus aidata rohkem, kui tuhat toru ja tabletti,“ meenutab Sooäär.

Sooäär kirjutab, et kopsupõletik paraneb nüüd iga päevaga, aga paranemine võtab aega. Paranemisele aitavad tema sõnul kaasa haigla palatite seintel rippuvad looduspildid. „Looduspilte peaks kõik haiglad täis olema, sest muidu kaotame respekti tema ülima jõu vastu. Ei aita need ravimid üksi mitte midagi. Ainult ise saame ennast tegelikult aidata, sest oleme osa sellest võitmatust loodusest ja ravimid ja vaktsiinid on ainult abiained, infokandjad, mis meid toetada saavad meie tervenemise teel. Meie sisemine usk ja loodus on see, mis lõpuks kohale viib või teekonna lõpetab,“ arvab ta.

Meest viidi vahepeal ühest palatist teise, sest järjest suureneva patsientide voolu tõttu tehakse intenseiivpalateid juurde. „Siinsete õdede ja arstidega ning palatikaaslastega rääkides on olukord haiglas siiski masendav. Enamus patsiendid on mu ümber kõik vaktsineerimata. Intensiivravis ongi peamiselt ainult mittevaktsineeritud. Nendele läheb kõige rohkem energiat ja ravikulu ja selle taga ootavad ka kõik muud patsiendid, kes teiste haiguste tõttu abi vajavad. Minu uued palatikaaslased on vene rahvusest ja kõik vaktsineerimata, nagu ka eelmises palatis, kust mind üle toodi. Saame hästi läbi,“ kinnitab Sooäär.

Enamus patsiendid vanemad inimesed

Sooäär on ka palatikaaslastelt küsinud, et miks nad vaktsineerida ei tahtnud. Nemad on vaid käsi laiutanud ja kostnud, et keegi pole eriti sellest neile rääkinud. „Vanad inimesed, istuvad kodus. Vaatavad venekeelseid kanaleid. Putin polevat neile ka vaktsineerimise käsku andnud. Aga peres olla neil vaktsineerituid küll. No hea seegi. Enamus patsiendid ongi siin Covidi osakonnas paraku vanemad inimesed,“ ütleb ta.

Sooäär tõdeb, et on kindel sundvaktsineerimise vastane ja igaüks otsustagu ise, mida oma kehaga teeb. „Aga olgu teadlik ka sellest, mis võib ees oodata ja kui palju kannatusi see teistele kaasa toob, kui mingi libauudise pärast on vaktsiinihirm tekkinud ja viiruse kasv nüüd kogu ühiskonna halvab. Informeeritus on kõige olulisem ja paraku on siiani vaktsineerimisvastaste argumentatsioon auklik olnud. Seni, kui pole kiiresti toimivaid ravimeid, pole laiapõhjalisele vaktsineerimisele lihtsalt alternatiive.Vaktsiinide kahjustuste fondi on kindlasti vaja. Aga neid, kellel seda vaja läheb on Soome kogemust vaadates ilmselt väga vähe. Sellegi poolest ei saa ma aru, miks peaminister sellele vastu puikleb. „Et äkki annab vale signaali“. Ei anna! Annab kindlustunnet neile, et kui tõesti vaktsiin kellelgi põhjustab tervisekahjustuse, siis see olgu ka riigi poolt kompenseeritud. Ka teadlased soovitavad seda,“ arvab Sooäär.

„Olen siin haiglas olles palju täiendavalt lugenud ja ka elulist kogemust juurde saanud. Kuna mu enda tervisel on geneetiline autoimmuunne tõrge, siis olen kõrgemas riskigrupis ja oleks ilmselt võinud lisadoosi ka kiiremini saada. Mul jäi endal lisadoodist nädalake puudu, seetõttu põengi raskemalt. Aga minu kõrval on inimesed siin Covidi osakonnas nädalaid piinelnud. Nad pole vaktsineeritud ja selliseid tuleb iga tund haiglasse juurde.Valitsusel tuleb end kokku võtta. Niigi on peaministri usaldus madalseisus. Pakkusin ka ERR-s välja, et korraldataks innovatsioonikonkurss headele ideedele, kuidas riik koroonast kiiremini välja tuua ja uusi lahendusi leida läbi inimeste tervisekäitumise motiveerimise. Kanadas töötab see hästi. Mu ideed toetasid ka teadlased,“ kirjutab Sooäär.

Samal teemal

Kommentaarid  (254)

g 9. november 2021 00:08
Näe mis viirus tegi , kes looduseadusi ei austa.Kõik saame tunda ja oma vigade eest karistada, äkki vigadest oleks õppida?https://www.youtube.com/watch?v=eoC91NbRciM
refleksoloogia 7. november 2021 21:18
Ingel Annal on seega tervendavad käed. Las ta masseerib ka Imre jalataldu, eriti varvaste all olevat elujõu punkti, mis asub kühmude all. Kõige tähtsamad energeetilised punktid asuvadki jalatallal, kõrvades ja käelabal. Niiviisi saab taastada keha tasakaaluseisundi ja annab energiat ja elujõudu juurde. Selline lihtne meetod on ennegi tulemusi andnud ja keha saab siis normaalsena toimima hakata. Sellisel viisil toimides saab abi ka hingamisteede haiguste korral.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS