Foto: Stanislav Moškov
Ohtuleht.ee 6. november 2021 19:10

„Õpilased on õnnelikumad, õpetajad rahulolevamad ja õppetulemused ületavad Ühendkuningriiki, USA ja Jaapanit – ja ometi ei alusta lapsed kooliteed enne seitsmendat eluaastat. Kuidas see väike Balti riik sellega hakkama saab?“ kirjutab UK ajalehe The Timesi ajakirjanik Rachel Sylvester, kes külastas Tallinna Südalinna kooli.

Sylvesteri toob oma artiklis välja, et Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) juhitava rahvusvahelise õpilaste hindamise programmi Pisa andmetel on Eestis Euroopa parim haridussüsteem. „See pisike endine Nõukogude riik edestab Pisa õpilaste õpitulemuste edetabelis Prantsusmaad, Saksamaad, Itaaliat, Hispaaniat, Hollandit, Soomet ja Ühendkuningriiki ning USA-d, Kanadat, Jaapanit ja Lõuna-Koread. Vaatamata suhteliselt madalatele kulutustele haridusele on Eesti kõigis kolmes valdkonnas, mille järgi 15aastaseid ülemaailmses uuringus hinnatakse: lugemises, matemaatikas ja loodusteadustes maailma tippriikide hulgas.“

„Kui Inglismaa lõhe rikaste ja vaeste õpilaste vahel püsib kangekaelselt kõrge ja on pandeemia ajal suurenenud, siis Eesti õpilaste sotsiaal-majanduslik staatus ei ole üldse oluline. Õpilased näivad olevat õnnelikumad kui paljude teiste riikide õpilased. Gregson Family Foundationi analüüsist selgus, et Eesti on üks viiest riigist maailmas, kus lastel on nii kõrge saavutusaste õppimises ja ka nende heaolu on kõrgel tasemel. Ühendkuningriik on aga saavutuste osas keskpaigas ja heaolu poolest madalaimal tasemel,“ sõnab Sylvester.

Sylvester kirjutab, et ettevõtlikkus läbib kogu haridussüsteemi. „Eesti koolidel on suur autonoomia ja õppealajuhatajad võivad vabalt otsustada, kuidas õpilaste elu korraldada ja õppekava kujundada. Regulaarseid ülevaatusi ei toimu. Koole hinnatakse iga kolme aasta tagant õpilaste veebipõhiste testide kaudu ja ametiasutused sekkuvad vaid probleemide korral. 20 aastat tagasi oli Eestis üle 70 kooliinspektori, nüüd on neid ainult üheksa,“ märgib ajakirjanik.

„Oleme haridusasutuste kontrollimisest eemaldunud õppeasutuste toetamise poole. Usaldame oma õpetajaid ja meie õpetajatel on palju autonoomiat.“ ütleb haridus- ja teadusminister Liina Kersna Sylvesterile.

Kersna omistab Eesti saavutuse Pisa edetabelis detsentraliseeritud ja võrdsele haridussüsteemile, professionaalsetele ja pühendunud õpetajatele, innovatsioonile ja tehnoloogiale ning sellele, et väärtustatakse elukestvat õpet.