Kommentaar

Seisukoht | Äkki Maa ongi lame? (10)

Sirje Presnal, 5. november 2021 22:02

Hiljaaegu tegi üks mu väga armas vaktsiinivastasest sõber sotsaalmeediasse postituse, milles avaldas toetust piirangute vastu toimunud meeleavaldusele. Mõistagi sattus ta „vastaspoole“ turmtule alla, põmmutajate hulgas ka pinginaaber kooliajast.

Ootamatult oli tekkinud olukord, kus kaks parimat sõpra – mõlemad targad ja südamlikud inimesed – on teine teisel pool rindejoont ning aastakümnetepikkune sõprus nullitud. Vaktsineerimata sõber tegi katset lepitust leida ja teemat rahulikult lahata, kuid pinginaaber oli järeleandmatu, sest antivakserid on ohuks tema ja tema lähedaste tervisele.

Praeguse aja üks väga traagiline kõrvaltoime on sotsiaalne skisofreenia. Kui asi puudutab vaktsineerimist, ei tunne sõber sõpra ega vend venda. Inetu sõnasõda käib ühtmoodi mõlemal suunal ja kumbki pool ei ole valmis oma tõest taganema.

 „Usu neid, kes otsivad tõde. Kahtle neis, kes on selle leidnud,“ ütles Prantsuse kirjanik, Nobeli preemia laureaat, André Guide.

On ilmselge – seda tõestavad terviseameti igapäevased ülevaated –, et vaktsiin, ehkki ta on heaks abiks, ei kaitse nakatumise, nakatamise, haigestumise ega isegi mitte surma eest. Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart julges ühes hiljutises intervjuus avaldada arvamust, et vaktsineeritud inimesed on võib-olla isegi ohtlikumad viiruselevitajad kui need, kes vaktsineerimata, kuna nad ei teadvusta, et võivad olla teistele ohuks. Tõsi ta on – need, kel kaitsesüst saamata, on niikuinii sisepagulusse määratud ja sisuliselt ringi ei liigu. Kõrtsides ja üritustel käivad need, kellel „pass“ ette näidata. Ja viirus muudkui vohab. Milleks siis pooli võtta, kedagi süüdistada, hinnanguid anda, sõimata, irvitada, halvustada?

Kui nüüd nagunii uute piirangute kehtestamiseks läheb, võiks valitsus muu hulgas trahviähvardusel keelata halvasti ütlemise, sest ka halb sõna lõhub tervist. Aeg annab arutust ja paari aasta pärast oleme kõik targemad kui praegu. Seni võiks püüda olla sõbralikud, toetavad ning ühtehoidvad, hoolimata sellest, kas keegi on lasknud end vaktsineerida või mitte.