Sisuturundus

TASUB OLLA ETTEVAATLIK: maksa tervist võivad ohustada nii alkohol, suhkur kui ka ravimid 

KBM Pharma, 8. november 2021 14:25

Foto: Envato Elements

Kõhuõõne ülaosas rinnakorvi all asuv maks on väga töökas elund, mis toimetab samaaegselt paljudes erinevates suundades. Maks filtreerib ja puhastab verd, aidates organismil vabaneda kahjulikest ainetest. Samuti on ta varasalveks, kus säilitatakse glükoosivarusid, mineraale ja vitamiine. Lisaks sellele toodab maks paljusid eluliselt vajalikke aineid, hoolitseb kolesteroolitaseme tasakaalu eest ja mängib olulist rolli immuunsüsteemi toimimises. Maksal on inimese organismis täita sadu erinevaid ülesandeid. Seetõttu on maksa tervise hoidmine äärmiselt oluline.

Siis kui maks on terve ja mürkainetest puhas, toimib kogu organism normaalselt ja meie enesetunne on hea.

Kuidas aru saada, et maks vajab puhastamist ja toetamist?

Alati pole lihtne aru saada, et maks on ülekoormatud või haige. Selle tõttu on mõistlik tähele panna järgnevalt kirjeldatud ohumärke.

Kuna maks tegeleb ka energia tootmisega, annab ta oma ülekoormatusest reeglina märku kestva väsimuse, keskendumisraskuste või päevase unisuse tekkimisega. Maksa talitlushäired võivad avalduda ka isupuudusena, seedehäiretena, kõhukinnisusena või iiveldusena. Kui maksa töö on häiritud, võib uriin muutuda tumekollaseks või väljaheited heledaks. Vahel osutavad maksa ülekoormatusele ka kergesti tekkivad nahamarrastused ja liigne higistamine. Kõik need nähud viitavad sellele, et maksakoesse on kogunenud palju jääkaineid ja mürke, millest on vaja kiiresti vabaneda.

Maksa võivad kahjustada ka ravimid.

Me kõik teame, et alkohol ja nikotiin on maksamürgid. Vähem teatakse aga seda, et ka ravimid võivad maksa ohustada. Ravimitest on haiguste korral palju abi, kuid täiesti ohutuid ravimeid pole olemas. Laialdaselt kasutatavate ravimite seas on mitmeid (nt paratsetamool), mille liigne või pikaajaline tarbimine võib maksale tõsist ohtu kujutada. Silmas tuleb pidada ka seda, et ka esmapilgul ohutud ravimid võivad maksale ettearvamatut toimet avaldada. Ravimite võtmisel tuleb järgida kasutusjuhendit ja mitte ületada soovitatavaid annuseid. Maksale teeb liiga ka see, kui mitmeid erinevaid ravimeid kasutatakse samaaegselt või kui ravimite võtmise periood kujuneb pikaks.

Maksale ei mõju hästi liigne suhkru tarbimine.

Maksale ei mõju hästi rasvase toidu ja soolaga liialdamine. Aga mitte ainult see. Uuringud on näidanud, et rafineeritud suhkrute liigse tarbimise poolt tekitatav kahju on võrreldav sellega, mida teeb alkohol. Maks kasutab ühte tüüpi suhkrut – fruktoosi – rasvade tootmiseks. Kui me tarbime liiga palju kõrge fruktoosisisaldusega toite, näiteks maiustusi, magusaid jooke ja pagaritooteid, võib liigsete rasvakoguste tootmine ja salvestamine viia maksahaiguse tekkimiseni.

Maksa toetavad ja puhastavad preparaadid ei ole samaväärsed.

Apteekides on saadaval mitmeid erinevaid tooteid, mis on mõeldud maksa toetamiseks ja puhastamiseks. Nende vahel valiku tegemisel ei tasu lähtuda ainult hinnast. Mõistlik on vaadata, mida üks või teine maksapreparaat sisaldab ja mida need ained maksas teevad. Taimseid ekstrakte või sojast eraldatud essentsiaalseid fosfolipiide sisaldavad preparaadid on nõrga toimega ja hakkavad maksa kaitsma alles pärast pikaajalist tarvitamist.

Õigem on valida selline toode, mis sisaldab nii maksatalitlust ja maksarakkude taastumist toetavaid kui ka jääkaineid ja mürke kahjutuks tegevaid aineid.

Maksa ülekoormuse puhul on oluline, et maksa puhastamine mürkainetest toimuks võimalikult kiiresti. Nii saame maksa efektiivselt kaitsta ja maksarakkude kahjustuse ära hoida. Maksa mürkainetest puhastajana on kõige tugevam tegija aminohape nimega ornitiin.

Ornitiin hakkab maksas tööle väga kiiresti – juba pärast esimese annuse sissevõtmist. Ornitiini eeliseks on ka see, et ta on suuteline kahjutuks tegema kõige tugevamaid maksamürke.

Lisaks maksa puhastamisele on vaja hoolitseda selle eest, et maksarakud ellu jääksid ja maksa tegevus jätkuks ilma tõrgeteta. Siin on tõhusaks abimeheks teine aminohape – koliin. Koliin on vitamiinilaadne aine, essentsiaalsete fosfolipiidide kontsentreeritud vorm. Koliin aitab kahjustatud maksarakke taastada ning normaliseerib maksa ainevahetust.

Eespool kirjeldatu tõttu on mõistlik maksapreparaatide hulgast valida selline, mis sisaldab nii ornitiini kui ka koliini. Ainuke selline toode Eesti apteekides on Hepastrong Amino – uue põlvkonna maksapreparaat, mille efektiivsust on tõestanud ka teaduslikud uuringud.

––

Maksa kiireks puhastamiseks ja toetamiseks on vajalikud 2 ainet:

Ornitiin – kõige kiirem ja tõhusam maksa puhastaja

Koliin – efektiivne maksarakkude taastaja

––

Hepastrong Amino saad soodsalt osta SIIT.