Eesti uudised

OSALUSVAATLUS | Hooldekodu – kas rohkem vangla kui kodu? „Siia tulles ei ole neil enam midagi: voodi, öökapp ja pool riidekapist – see on kurb.“ (35)

Kadri Kuulpak, 9. november 2021 19:00

ÜHEL KIIRE, TEISEL IGAV: Hooldekodu kliendid igatsevad töötajailt rohkem tähelepanu. See pole aga mõeldav, kui ühe hooldaja kohta on 10 või isegi 20 klienti. „Hooldajatel on kiire, meil on jälle aega üleliia,“ arutleb üks hoolealune.

Foto: Leo Lätti

„Vangid on ikka vangid. Valida ei ole siin midagi,” räägib hooldekodu elanik. Aitan insuldist osaliselt halvatud vanainimese istuma. Vestluskaaslane palub, et võtaksin aknalaualt raamitud perepildi. On sombune märtsikuu päev, maa on must. Ta tutvustab mulle omakseid, kes koroonaviiruse tõttu nädalaid külas pole saanud käia. Lapselapse nimi enam ei meenugi. Kuidas elavad need, kes veedavad oma elu lõpupäevad hooldekodus? Mida nad tunnevad, olles kurja viiruse eest muust maailmast isoleeritud?

Hooldekodu elu eristab kodusest valikuvõimaluste puudumine. Eakad ei saa kaasa rääkida igapäevatoimingutes: millal magama heita, millal tõusta, mida süüa, millal ja kuidas pesta või viia läbi intiimhooldustoimingud. „Kodus läksin marjapõõsast või marjugi sööma, siin mul selline võimalus puudub,“ mõtiskleb varem talu pidanud proua.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

04.11.2021
Vaktsiinivastaste miitingu ajal matused läbi viinud kirikuõpetaja Eve Kruus: küll oleks hea, kui maskid peaksid kinni ka need sõnad, mis inimesi tapavad
14.10.2021
KOROONA ÕPPETUNNID HOOLDEKODUS: hea, kui seal on inimene, kellega jagada oma kurbust või rõõmu  
07.10.2021
Pahane lapsevanem: hooldekodu ei pea ehitama koolistaadionile!