Lech Wałęsa 2006. aastal Eestis.Foto: Kalev Lilleorg
Greete Kõrvits 3. november 2021 17:33

Poola endine president ning kommunismivastase liikumise Solidarność (Solidaarsus) juht Lech Wałęsa sai möödunud nädalal süüdistuse, et ta andis valetunnistusi. Wałęsa vaidleb sellele vastu ja ütleb, et tegu on alatu laimuga, mis üritab temast kommunistide sabaraku muljet jätta.

2016. aastal avastati dokumendid, mis viitasid, justkui ta oleks teinud Nõukogude kompartei heaks luuretööd. See pole sugugi esimene sellelaadne kahtlustus, kuid seni on ta õigeks mõistetud. Wałęsa lükkas nüüdki kõik tagasi, teatades, et dokumente ja nendel olevat tema allkirja on võltsitud, vahendab The Times. Prokuratuur aga väidab, et kõik on ehtne.

Wałęsa on oma vaadetelt euromeelne ning Poola praeguse valitsuspartei Õigus ja Õiglus (PiS) suhtes varjamatult kriitiline. Ta käis partei endise juhtfiguuri, president Lech Kaczyńskiga enne tolle surma isegi kohtus. Meestevahelise vaenu põhjus oli toosama spioneerimisejutt. Wałęsa usub, et teda sopaga üle valades üritatakse pisendada tema panust Poola vabanemisse kommunismiikkest. 1983. aastal pälvis ta Nobeli rahupreemia.