Eesti uudised

Eesti arstid: varsti peame hakkama valima, keda ravida, keda mitte. Valitsus peaks määrama koroonahaigete hulga kriisipiiri (468)

Toimetas Triinu Laan, 3. november 2021 08:16

Foto: Tiina Kõrtsini

Eestist on saanud suurima koroonaviirusesse nakatumisega riik maailmas. Eesti Arstide Liit on mures, et kuna meil on palju vaktsineerimata nakatunuid, kelle haigus kulgeb raskemalt, suureneb haiglaravi vajavate koroonapatsientide hulk iga päevaga.

Haiglates ei saa lõputult koroonaosakondi avada, sest personaliressursid on ammendunud.

Samal teemal

„Seetõttu teeme valitsusele ettepaneku määrata kiiresti Covidi voodikohtade arvu ülempiir, mille täitumisel hakatakse haiglasse võtmisel rakendama triaaži ehk patsientide jaotamist seisundi ja prognoosi järgi,“ teatas arstide liit.

Liidu teatel tuleb valmis olla olukorraks, kus meedikud peavad hakkama valima ka vältimatut abi vajavate haigete vahel. Haiglaravile võtmisel on põhjendatud arvestada teiste kriteeriumite hulgas ka vaktsineeritust COVID-19 vastu, kuna see mõjutab oluliselt prognoosi.

„Väga selgelt on näha, et vaktsineeritud koroonapatsientidel on tervenemise tõenäosus palju suurem ja ravi kestus lühem. See ei tähenda, et haiglasse saavad ainult vaktsineeritud, aga kui katastroofimeditsiini tingimustes peame tegema raskeid valikuid, siis tuleb arvesse võtta kõiki asjaolusid,“ ütles arstide liidu president dr Jaan Sütt.

Arstide liidu eetikakomitee esimees ja Tartu Ülikooli Kliinikumi kliinilise eetika komitee liige dr Katrin Elmet lisas, et arstiabi on muutunud paljude inimeste jaoks ebaõiglaselt kättesaamatuks. Seda tajuvad eriti teravalt need, kes on ise enda ja teiste tervist hoidnud – vaktsineerinud ja järginud piiranguid. Patsiente tuleb kohelda võrdselt, seetõttu pole haiglakohtade tagamine ainult koroonapatsientidele moraalselt põhjendatud. Kui kõigi ravimiseks võimalusi ei jätku, siis valiku tegemisel paranemise prognoosi arvestamine on arstieetikaga kooskõlas.

„Mida rohkem on vaktsineerituid, seda suurem on võimalus niisuguseid valikuid vältida ja aidata kõiki raskes seisundis patsiente. Palume kõigil end vaktsineerida!“ soovitavad arstid.

Samal teemal

31.12.2021
LUGEJATE LEMMIK 2021 | Koroona piinab pikalt: need häirivad tervisemured võivad püsida kaua ka neil, kes põdesid kergelt
08.11.2021
Uus triaažijuhend: iga pimesoolepõletik ei vaja operatsiooni, astmaatikut igaks juhuks haiglas ei hoita
03.11.2021
Karmen Joller: oleme kriisiajast jõudmas katastroofiaega
03.11.2021
70% täiskasvanud elanikest on saanud vähemalt ühe Covid-19 vastase kaitsesüsti