Foto: Tiina Kõrtsini
Toimetas Triinu Laan 3. november 2021 08:16

Eestist on saanud suurima koroonaviirusesse nakatumisega riik maailmas. Eesti Arstide Liit on mures, et kuna meil on palju vaktsineerimata nakatunuid, kelle haigus kulgeb raskemalt, suureneb haiglaravi vajavate koroonapatsientide hulk iga päevaga.

Haiglates ei saa lõputult koroonaosakondi avada, sest personaliressursid on ammendunud.

„Seetõttu teeme valitsusele ettepaneku määrata kiiresti Covidi voodikohtade arvu ülempiir, mille täitumisel hakatakse haiglasse võtmisel rakendama triaaži ehk patsientide jaotamist seisundi ja prognoosi järgi,“ teatas arstide liit.

Liidu teatel tuleb valmis olla olukorraks, kus meedikud peavad hakkama valima ka vältimatut abi vajavate haigete vahel. Haiglaravile võtmisel on põhjendatud arvestada teiste kriteeriumite hulgas ka vaktsineeritust COVID-19 vastu, kuna see mõjutab oluliselt prognoosi.

„Väga selgelt on näha, et vaktsineeritud koroonapatsientidel on tervenemise tõenäosus palju suurem ja ravi kestus lühem. See ei tähenda, et haiglasse saavad ainult vaktsineeritud, aga kui katastroofimeditsiini tingimustes peame tegema raskeid valikuid, siis tuleb arvesse võtta kõiki asjaolusid,“ ütles arstide liidu president dr Jaan Sütt.

Arstide liidu eetikakomitee esimees ja Tartu Ülikooli Kliinikumi kliinilise eetika komitee liige dr Katrin Elmet lisas, et arstiabi on muutunud paljude inimeste jaoks ebaõiglaselt kättesaamatuks. Seda tajuvad eriti teravalt need, kes on ise enda ja teiste tervist hoidnud – vaktsineerinud ja järginud piiranguid. Patsiente tuleb kohelda võrdselt, seetõttu pole haiglakohtade tagamine ainult koroonapatsientidele moraalselt põhjendatud. Kui kõigi ravimiseks võimalusi ei jätku, siis valiku tegemisel paranemise prognoosi arvestamine on arstieetikaga kooskõlas.

„Mida rohkem on vaktsineerituid, seda suurem on võimalus niisuguseid valikuid vältida ja aidata kõiki raskes seisundis patsiente. Palume kõigil end vaktsineerida!“ soovitavad arstid.

Samal teemal

Kommentaarid  (467)

peaga vä lja mõeldud!!!!! Aga ei----selle mõtte panigi neile suhu hoopis. Peaminister ise!!!!!! 4. november 2021 23:07
Lugesin just Postimehest lugu, kus pr. Peaminister avaldab a rvamust, et mittevaktsituid ravitaks peale vaktsituid, st. et eelistataks vaktsituid!!!!!!!!!!!!!!Ma ise olen suht terve in imene, aga muretsen teist pärast. Uskumatu, mismoodi julgeb peaminister sedasi öelda?????!!!!! Kas ta on siis AINULT VAKTSITUTE MINISTER VÕI KÕIGI EESTI INIMESTE??????????? SELLI NE ONGI SIIS REFORMIERAKONNA "PAREMINI HOID MINE" ?????? Siis sealt ongi pärit see klähvimine ÜMARMAALASTE poolt, et haiglad pea ks e e listama vaktsituid!! Jä i mumje nagu oleks see mõne nende endi haige...
bobik 4. november 2021 19:36
Millal saab Molnupaviira manustada
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS