Foto: Andres Varustin
Ohtuleht.ee 31. oktoober 2021 16:59

1. novembrist alates peaks toimuma kolm korda nädalas õpilaste ja koolitöötajate kiirtestimine. Pühapäeval ei olnud veel selge, kes ja kuidas neid teste täpselt teeb.

Väidetavalt on tegu lihtsa testiga, pulk ninna ja tehtud. Haridusministeeriumi teate järgi kasutatakse samu sertifitseeritud SelfDiagnosticsi teste Austrias õpilaste testimiseks nii koolides kui ka kodudes. On jäänud mulje, et neid hakatakse koolis tegema soovitavalt esimese tunni ajal. Pulk ninna ja ja siis lahusesse. 15 minutit sisukat õppetööd, tulemused teada ja tunniga edasi.

Teoorias on see ilus, aga praktikas? Näiteks õpetaja on klassis 28 esimese klassi õpilasega ‒ kiirtestimine on uus ja põnev asi. Kindlasti saab mõni õpilane kenasti hakkama, kuid teine kavalpea otsustab pulga kõrva panna. Kolmandale surab pinginaaber pulga nii sügavale ninasõõrmesse, et verd lahmab. OK, see on võib-olla äärmuslik, aga mitte välistatud stsenaarium. Ja siis peab õpetaja vaatama, et kõik need õpilased saaksid testid tehtud, keegi omavahel midagi sassi ei ajaks jms. Ja siis 15 minutit ootamist. Hirmus põnev on, kas sinul on juba vastus käes, mul veel ei ole. Sinu test oli katki, mina koroonas. Võimalused diskusiooniks on lõputud.

Ilmselt saavad vanemad lapsed testiga hakkama, aga noorematega ei ole see üldse nii lihtne. Seetõttu testivad eelmainitud Austrias nooremaid lapsi kodus vanemad, et säästa kaosest niigi kurnatud õpetajaid. Lasteaedade tarbeks on isegi pulgakommi meenutavad testid, mida laps peab 90 sekundit suus hoidma, aga taas, last testib kodus vanem.

Kuidas meil kõik nii äkki tuleb? Neljapäeval ministeerium otsustab, teade läheb nende veebi kell 22.35 ja esmaspäevaks peab kõik toimima. Samas oli juba augustis selge, et vaktsineerimine ei edene soovitud tempos ja valmis tuleb mõelda plaan B, C ja D ja võib-olla ka F. Oleks ehk mõne klassi peal katsetanud, kuidas see isetestimine tegelikult välja kukub või midagi. Aga ei, ikka peab kõik ämbrid kollektiivselt läbi kolistama.