ENAMIK POOLAKAID POOLDAB: euromeelne meeleavaldus oktoobri algul Krakovis.

Foto: EPA/Scanpix
Juhan Mellik 29. oktoober 2021 21:10

„Peame olema karmid, küsimus on vaid selles, mismoodi,” ähvardas Hollandi peaminister Mark Rutte, kui saabus Euroopa riigijuhtide kohtumisele Brüsselis. Karmi kohtlemise sihtmärgiks pidi saama Poola, kes oli ka kohtumise põhiteemaks. Kellele jääb põhimõttelistes seaduseküsimustes ikkagi lõplik sõna: kas Euroopa Kohtule või Poolale? Kas Poola valitsejatel on õigus Brüsseli peremehi trotsida ning korraldada kohtunike tööd, nagu ise tahavad? Või peaksid nad järgima klubi reegleid, millega ise liitusid?

Poola parempopulistliku Õigluse ja Arengu Partei (PiS) juhtimise all pole Ida-Euroopa hiiglane kunagi Brüsseliga eriti sooje suhteid nautinud, kuid praegusel tasemel pingeid pole nähtud ammu. Viimaseks piisaks sai Poola põhiseaduskohtu otsus kuu algul, mille järgi on osad Euroopa Liidu seadused riigi enda konstitutsiooniga vastuolus. Eriti ei puutu euroliidu määrused sellesse, kuidas Poola määrab oma kohtunikke, leidis kohus.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

Kommentaarid  (2)

mul on tunne 31. oktoober 2021 13:01
et see euroliit juba käriseb igast küljest
Kuidas saab Poola võimupartei 29. oktoober 2021 23:20
Kinnitada ennast riigi ainuvalitsejaks, ilma kohtuta. Ehk kui oled õiges parteis, siis tee mida tahad varasta kohvimasinaid või miljoneid. Millega see lõppeb on naaberriigis näha. Sarnaselt on U tähega riigis valitsev ladvik euroopa rahadega endale riigi erastanud.

SISUTURUNDUS