Foto: Anders Varustin
Ohtuleht.ee 28. oktoober 2021 19:42

Elektrihinna, alampalga ja maailmaturu toormehindade kasv jõuab peagi meie kõigi rahakotini. Esimesena tunnetame seda toidukaupade hinnatõusuna, samuti on hinnatõusust teada andnud kangatootjad jt. Nii ebameeldiv, kui seda ka tunnistada pole, tuleb harjuda, sest hinnalangust pole ette näha.

Toiduliidu juht Sirje Potisepp toob välja, et toiduainetööstuse kulude kasvu kiirendab rekordiline elektrihind ning tööjõu ja toorme ka muude hinnatõus kiirendab kulude kasvu. Toiduainetööstuse kulude kasv ületas tänavu esimese kuue kuuga käibe ja tootlikkuse kasvu.

ÜRO statistikud on kogunud toiduhindade andmeid aastast 1961. Nende reaalhinna võrdluse kohaselt oli toidu hind septembris pea ajaloo kõrgeim. Suhteliselt kõrgemad olid hinnad vaid veel 1974. ja 1975. aastal, kui toiduhindu kasvatas 1973. aasta naftakriis. Maailmaturu toiduhinnad kasvasid 2021. aasta septembris eelmise aasta septembriga võrreldes 33 protsenti.

Miks? Vilets ilm, kütusehind ja koroonakriis. Kliimamuutus on mitmel pool kurja teinud. Brasiilias ikaldus külma tõttu suhkruroog, põud tegi Kanadas liiga viljale, ka Eesti põllumehed toovad välja, et tänavune taliviljasaak on mullusest oluliselt kehvem. Prantslased ennustavad, et tänavuste kehvade ilmade tõttu saab toota 30 protsenti vähem veini.

Kui lisada siia veel kütuse hinnatõus, mida kõik autoomanikud juba oma rahakotis tunnevad ja koroonakaos, siis ei olegi midagi oodata. Kuna tervisekriis mõjutab kogu maailma ilmselt veel pikalt, energia hinnalangust ei paista ning kliimakriisi lõppu pole näha, siis tuleb edaspidi harjuda kõrgemate hindadega.

Samas, arvestades maailmas toidu tohutut ületootmist, kus umbes kolmandik inimtoiduks toodetust läheb raisku, on hinnatõusul ka positiivne efekt, sest me peame täpsemalt läbi mõtlema, mida osta. Vähem on rohkem ‒ see aitab kahandada mõnd liigsuureks paisunud vööümbermõõtu ning sunnib olemasolevaid ressursse paremini kasutama ja targemalt tarbima. Kui mõni inimene tellib edaspidi valmistoitu koju vähem ja mõtleb, kas tal on vaja nii palju osta, siis kindlasti on teisi, kellel on vaja tuge, et kõht täis saada. Kui endal midagi söödavat üle jääb, annetage toidupangale.