Juhtkiri

Juhtkiri | Kui saaks vaid Ukraina arste ja õdesid appi palgata (17)

Ohtuleht.ee, 27. oktoober 2021 19:25
Foto: Andres Varustin

Näiliselt tööjõu vaba liikumisega harjunult võiks ju lihtsalt tellida lennukitäie Ukraina medõdesid appi koroonakriisi ohjeldama, kuna kohaliku personali puudus annab teravalt tunda. Eestis sõidavad juba ringi Nigeeria taksojuhid ja ehitusel möllavad Poola torumehed. Kui vaid maailm oleks nii lihtne.

Kui on soovi, siis tellime kuskilt maasikakorjajaid, kui on eesmärk oma inimestele tööd anda, siis kisame, et võõrtööjõud välja. Kui on puudu õdesid, siis tellime neid, kui on puudu ehitajaid, kutsume neid. Kuid kahjuks maailm ei tööta nii. On reeglid, bürokraatia ja piirangud.

Ettevõtja Karoli Hindriks tõi augustis TEDMonterey konverentsil peetud esinemises välja, et piiride ületamine ja teise riiki kolimine on äärmiselt hirmutav ning aega nõudev ülesanne. Kui Euroopas oleme harjunud lihtsalt piire ületama, siis näiteks Eesti turistil võib USAsse sisenemine olla pikk ja piinarikas. Rääkimata siis mõnda teise riiki tööle minekust. Isegi siis, kui inimene ei pea tõestama oma kvalifikatsiooni ja jääb samale ametikohale sama tööandja juures, aga liigub näiteks Singapuri kontorist Tallinna. Majandusteadlane Michael Clemens tõi välja, et piirangud vabale liikumisele on suurim takistus inimkonna rikkuse pea kahekordsele kasvule.

Koroona on inimeste liikumist piiranud veelgi, lisaks muudele paberitele on vaja tervisetõendeid. Brexiti tuules nõutakse ka muljal kui Suurbritannias liikumisvabadustele piiranguid. Müüre ehitatakse nii Ameerikas kui ka Euroopas. Näib, et tõeline inimeste vaba liikumine on vaid üha kaugem unistus.

Samal teemal

27.10.2021
PUUDU ON 4000 MEDITSIINIÕDE! Kas personalikriisis ägavad haiglad meelitavad lisajõudu võõrsilt?