Eesti uudised

Vaata videolugu sellest, kuidas suured kalatööstused põhja läksid!

ÕL VIDEO | KALANDUSE KADUNUD HIILGUS: õitseajal vupsasid Hiiumaal liinilt kümned miljonid konservid. Nüüd sirutuvad puuoksad läbi tehasekatuse (8)

Helen Mihelson | Video: Hannes Dreimanis | Graafika: Deniss Ivanjuk, 27. oktoober 2021 21:00

Kunagi looklesid siin sööklajärjekorrad ukseni. Tervisehäda korral sai leevendust apteegist või kohalikust arstipunktist. Käidi kinos, peeti tantsupidusid ja lihtsalt pidusid. Vanade kõrval oli palju noori inimesi. Isegi lasteaed tuli suuremaks ehitada. Nüüd on siia, pisut enam kui 300 elanikuga Kõrgessaarde jäänud peamiselt vanad. Ei mingi kino ega arstipunkti. „Üht ma ütlen: kui kalatehas veel töötas, siis oli siin noorte asula. Nüüd on see pensionäride asula,“ lausub aastakümneid tehases töötanud Olga Kääramees.

20. sajandi teises pooles kasvasid pisikestest kombinaatidest hiiglaslikud kalatööstused. Üksteise järel kerkisid külmutushooned, suitsu- ja konservitsehhid. Tööd said rookijad, pakkijad, soustikeetjad – kokku ligi kolmandik meie toiduainetööstuse tööjõust.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

28.09.2021
ÕL VIDEO | KALANDUSE KADUNUD HIILGUS: kalatööstuse sulgemine viis Saaremaal külast inimesed. „Meitel oli ikka lõbus küll!“
26.09.2021
„SERAFIMA JA BOGDAN“ KOHTUB TEADUSEGA: millise pitseri vajutas inimkäsi Peipsi järvele? Miks pidid rääbised surema meie pattude eest?