Eesti uudised

Kas monumendisaaga saab lõpuks läbi? MTÜ Meie Viljandi tahab Joala ausamba ära osta (20)

Toimetas Keit Paju, 26. oktoober 2021 21:00

Jaak Joala skulptuur

Foto: Kenno Soo

MTÜ Meie Viljandi tegi Viljandi linnavolikogule ettepaneku osta enda omandisse Jaak Joala monument, kuna ühingul on teose mitteomanikuna väga keeruline pidada tulemuslikke läbirääkimisi Maire Joalaga, kirjutab ERR.

MTÜ Meie Viljandi kohustub tasuma Viljandi linnale 50 000 eurot pärast seda, kui kohus on otsustanud, et Maire Joala poolt 11. jaanuaril käesoleval aastal linnale esitatud nõuded kuuluvad rahuldamisele. Selle summa ulatuses toetas linn MTÜ-d kuju rajamisel.

Samal teemal

Meie Viljandi juhatuse liikmelt Harri Juhani Aaltoneni sõnul on nad nõus linna asemel ise kuju ümber tekkinud vaidlusi lahendama, kuna neil on tahe see asi lõpuks ära klaarida.

„Ma arvan ja olen nõus võitlema selle eest, et Eestis oleks kunst vaba ja et mitte ükski poliitik, kõrvaltvaataja või keegi teine ei saaks otsustada, mida ja kuidas kunstnik peab ja näeb enda teost ja teeb enda teost. Ma olen nõus kulutama oma närvi ja raha selleks, et seista Eesti vaba kunsti eest,“ ütles ta.

Piltlik tants ja trall kuju ümber on kestnud juba pikalt. Möödunud aasta detsembri lõpus Viljandisse püstitatud skulptuuri eemaldamist hakkas nõudma Jaak Joala lesk Maire Joala. „Eskiis ja lõpptulemus erinevad nagu siga ja kägu,“ sõnas Maire Joala aasta alguses

„Oli ju armas, et lauljat pannakse tähele ja soovitakse talle avaldada tunnustust monumendi näol. Ent see, mil viisil see küpses ja valmis sai, oli kahetsusväärne,“ rääkis naine jaanuarikuus saates „Ringvaade. „Ma väga kahtlen, kas Jaak oleks tahtnud olla Viljandi linna kloun, keda käiakse värviliste tulede valguses vaatamas.“

Joala lesk ja Aaltonen on kohtunud mitmeteks läbirääkimisteks. Muuhulgas esitas Aaltonen 17. jaanuaril patendiametile taotluse sõnamärgi „JAAK JOALA“ registreerimiseks kaubamärgina. Selle peale teatasid Maire Joala advokaadid, et läbirääkimised selle üle, kas Joala Viljandisse püstitatud mälestusmärk jääb püsti või võetakse maha, jäävad katki ja nõutakse kuju eemaldamist.

„Eestis põhiseadus ja euroopalikud väärtused ei välista ka meie seast lahkunud isikute kaitset. Kõige kuulsamad kaasused Euroopas, mis puudutavad surnud isiku au teotamist ja inimväärikuse põhimõtte rikkumist, tulevad Saksamaalt. Saksa kõrge kohus on varasemalt näiteks liidukantsler Konrad Adenauerit puudutanud lahendis rõhutanud, et ka meie seast lahkunud isik väärib seda, et isiku pilti tema elust ei moonutataks,“ selgitas Joala esindaja advokaat Maarja Pild.

Samal teemal

30.05.2021
GALERII | JAAK JOALA PIILUB KASTIST VÄLJA: skandaalset monumenti saab näha läbi müstilise augu
04.03.2021
Jaak Joala monumendisaagas ei saanud läbirääkimistest taas asja
01.03.2021
Õigusteadlane: Jaak Joala kaubamärgi patenteerimisel on hulk probleeme, ka pahausksuse küsimus