Eesti uudised

OTSUSTATUD! Riigikogu võttis Mailis Repsilt saadikupuutumatuse. Selgusid uued detailid (176)

Toimetas Elis Kusma, Helen Mihelson, 26. oktoober 2021 09:59
Foto: Kollaaž (2 × kuvatõmmis riigikogu videost, Robin Roots)

Süüdistuse kohaselt on Mailis Reps enda kasuks pööranud rohkem kui 3500 euro eest võõrast vara ja tekitanud kelmusega Eesti riigile veel täiendavalt 6000 euro eest varalist kahju.

Täna kell 10 alanud riigikogu istungil arutas parlament õiguskantsleri ettepanekut anda nõusolek riigikogu liikmelt Mailis Repsilt saadikupuutumatuse äravõtmiseks ja tema suhtes kohtumenetluse jätkamiseks. Riigikogu otsustas 56 poolthäälega Mailis Repsilt saadikupuutumatuse võtmise kasuks. Erapooletuid ja vastu hääletanuid polnud, kohalolnutest jättis hääletamata kogu Keskerakonna fraktsioon.

Kuivõrd riigikogu otsustas Mailis Repsilt võtta saadikupuutumatuse, siis on riigiprokuratuuri sõnul järgmine samm kriminaalmenetluses süüdistusakti kohtusse saatmine. Eelduslikult jõutakse süüdistusakti koostada ja kohtusse saata novembri jooksul.

Miks on Reps kriminaaluurimise all?

Repsi viisid kriminaaluurimise alla Õhtulehe uurivad artiklid, mis näitasid, et toonane haridusminister kasutab ministeeriumi töötajaid ja vara oma isiklikes huvides. Ministeeriumi autojuht ja ministri nõunikud osutusid hoopis poole kohaga lapsehoidjateks. Reps astus paljastuste tõttu ametist tagasi.

Kui algul kvalifitseeris prokuratuur juhtunu väärteomenetluseks, siis kaks kuud hiljem sai sellest kriminaalmenetlus ja Repsile esitati kahtlustus omastamises. Muu hulgas selgus, et ministeeriumist oli Repsi koju viidud Jura kohvimasin, mille Reps ametist lahkudes tagastas.

Õhtuleht kirjutas juulis sellest, kuidas mullu 13. jaanuaril pidas toonane haridus- ja teadusminister Mailis Reps oma 45. sünnipäevapeo ministeeriumi rahade eest. Päeval õnnitleti ministrit ja kaeti laud maksumaksja kulul ministeeriumis, õhtul kolis pidu edasi Kadriorgu Mon Reposesse. Sinna oli Reps kutsunud erakonnakaaslased riigikogu fraktsioonist ja Keskerakonna juhatusest.

Õiguskantsler Ülle Madise avaldas tänases ettekandes ka mõned uued detailid kriminaalmenetluse kohta. Nimelt selgus, et Reps on süüdistuse kohaselt tekitanud riigile ligi 10 000 euro eest kahju.

„Mailis Repsi kahtlustatakse karistusseadustiku § 201 lõike 2 punkt 3 järgi kvalifitseeritava osategudest moodustuva jätkuva kuriteo toimepanemises, mis seisneb selles, et proua Reps on ametiisikuna ebaseaduslikult pööranud enda kasuks talle usaldatud võõrast vara kokku mitte vähem kui 3579 eurot ja 6 senti,“ lausus Madise riigikogu kõnepuldis.

„Mailis Repsi kahtlustatakse karistusseadustiku § 209 lõike 2 punkt 2 järgi kvalifitseeritava, jällegi, osategudest moodustuva jätkuva kuriteo toimepanemises, mis seisneb selles, et Mailis Reps ametiisikuna tekitas tegelikest asjaoludest teadvalt ebaõige ettekujutuse loomise teel varalise kasu saamise eesmärgil Eesti Vabariigile varalise kahju kokku 6155 eurot ja 15 senti.“

Samal teemal

22.10.2021
Õiguskantsler nõustus Mailis Repsilt saadikupuutumatuse äravõtmisega