Eesti uudised

Marina Kaljurand: koroonaviirus sai mu kätte (221)

Toimetas Triinu Laan, 25. oktoober 2021 19:27

Foto: Mari Luud

Eurosaadik Marina Kaljurand annab ühismeedias teada, et nakatus koroonaviirusega.

„Vaatamata sellele, et olen vaktsineeritud ja olen täitnud kõiki ennetusmeetmeid, sai Covid-19 mu ikkagi kätte. Olen alates reedest seda haigust põdenud, seni suhteliselt kergelt. Loodan väga, et olukord kehvemaks ei lähe,“ kirjutab ta oma sotsiaalmeedia lehel.

Samal teemal

Kaljurand lisab ka mõned soovitused, mis põhinevad tema kogemusel. Esiteks rõhutab ta, et täisvaktsineerime ei garanteeri Covidisse mittehaigestumist. Küll aga garanteerib vaktsineerimine, et tõenäosus haigestuda väga raskelt ning sattuda intensiivraviosakonda on kordi väiksem, kui mittevaktsineeritutel. Seda kinnitavad arstid, teadlased ja statistika. Nii et ka vaktsineeritud peavad arvestama, et nad võivad nakkust edasi kanda ja ise haigestuda, aga haiguse kulg on reeglina kordades lihtsam, kui mittevaktsineeritutel.

„Kiirteste on väga palju kritiseeritud ja ilmselt põhjendatult, aga mina soovitan teha kiirtesti mõnedel juhtudel, näiteks reisilt tulles ja enne perekonnaga-sugulastega kokkusaamist. Samas tuleb arvestada, et kiirtesti tulemus ei pruugi olla 100% õige ja õige tulemuse annab PCR test,“ lisab Kaljurand.

Ta toob näite, et tuli reedel Strasbourgist ja kuna tema juurde olid tulnud kõik lapsed-lapselapsed, tegin ta kiirtesti kohe lennujaamas, mis näitas positiivset tulemust. „Tegin seepeale lennujaamas ka PCR testi ning sain järgmisel hommikul teate, et tulemus on positiivne.“

„Ma ei taha isegi mõelda, et ma oleksin võinud nakatada oma ema, abikaasat, lapsi ja lapselapsi, kui oleksin ilma (kiir)testimata koju sõitnud. Minul lõid gripi sümptomid välja koju jõudmise õhtul, nii et oleksin jõudnud kõiki kallistada enne, kui enesetunne halvemaks läks. Tänu positiivsele kiirtestile läksin lennujaamast otse oma magamistuppa ja ei ole kordagi välja tulnud.“

Kaljurand tuletab meelde, et eneseisolatsioon on Covidi puhul väga oluline. „Ma tean, et mul veab – saan oma magamistoas haige olla, ei pea kellegi eest hoolitsema, vastupidi – minu eest hoolitsetakse superhästi. Terviseameti kodulehel on head juhised, kuidas kaitsta nakatumise eest pereliikmeid, kui keegi pereliikmetest on haigestunud. Soovitan lugeda ja õppust võtta.“

Ta informeeris kohe peale positiivse tulemuse saamist ka kõiki lähikontaktseid, kellega oli kokku puutunud viimase viie päeva jooksul. „Tegin seda väikese varuga, arvestades, et olin nakkusohtlik 2-3 päeva enne sümptomite ilmnemist. Õnneks oli neid inimesi alla 10, suuresti tänu sellele, et Euroopa Parlament töötab endiselt ka online’is ja ma vältisin suuri koosolekuid.“

„Vedas ka lennukis minu lähedal/ümber istunud inimestega: juhuse tahtel teadsin nende kontakte ja/või kontaktisikuid. Ma loodan kogu südamest, et teil kõigil on kõik hästi ja ma ei nakatanud teid,“ kirjutab Kaljurand.

Kui terviseamet eurosaadikule esmaspäeva hommikupoolikul helistas, olid ta selleks ajaks kõik lähikontaktsed juba informeeritud.

„Palun, kuulake arste ja teadlasi! Palun rääkige oma perearstiga, kui te kahtlete! Palun ärge uskuge libateadlasi ja libauudiseid! Palun usaldage oma kainet mõistust ja tehke õiged otsused enda, oma pereliikmete, sõprade, kolleegide, kõigi teiste jaoks! Palun minge vaktsineerima,“ lõpetab Kaljurand postituse.

Samal teemal

25.09.2021
Ene Pajula | Me oleme sõjas, aga kelle vastu, küsib mammi
25.09.2021
Urmas Viilma: mina vaktsineerisin ennast
25.09.2021
VIDEO | Kuidas kolmandas koroonalaines mitte uppuda? Eksperdid otsivad pääseteed, Mart Helme uhkustab raudse tervisega
25.09.2021
Ida-Viru Keskhaigla: valus on kuulda, kuidas tõsise kopsude kahjustusega koroonapatsiendid üritavad vaktsiini küsida. Sellel hetkel ei ole vaktsiin enam vajalik, sealt algab võidujooks ajaga.