Poliitika

VIDEO | Peaminister Kallas: kui mõni riigikogu liige leiab, et koroonaosakonnad pole ülekoormatud, siis ma võin teile sinna ekskursiooni korraldada (517)

Ohtuleht.ee, 25. oktoober 2021 14:55

Peaminister Kaja Kallas poliitilise avaldusega riigikogu ees.

Foto: Erik Peinar / Riigikogu

Peaminister Kaja Kallas tegi esmaspäeval kell 15 alanud riigikogu istungil poliitilise avalduse koroonaolukorrast Eestis.

Samal teemal

Epidemioloogiline olukord on Eestis kriitiline ning suuremad haiglad on olnud sunnitud piirama elude päästmiseks plaanilist ravi. Tänasest hakkasid kehtima uued kontrollmeetmed, mille kohaselt saavad kontrollitud tegevustes osaleda üksnes vaktsineeritud või Covid-19 läbi põdenud täiskasvanud. Samuti muutus rangemaks maskikandmise kohustus.

Peaminister Kaja Kallas ütles täna riigikogu ees, et kontrollimeetmete eesmärk on hoida vaktsineerimata inimesi haigestumast, et haiglaravi vajaks võimalikult vähe eestimaalasi ning haiglatel oleks võimalik aidata kõiki abivajajaid, mitte ainult Covid-19 haigeid.

Kallas ütles riigikogu ees tehtud poliitilises avalduses, et koroonaviiruse leviku olukord Eestis on taas erakordselt kriitiline. „Kui esimeses kahes laines vajasid kõige suuremat kaitset eakad, siis nüüd vajavad kaitset eeskätt need inimesed, kes on vaktsineerimata. Covidisse nakatunud vaktsineerimata inimesed on nakkavamad kui vaktsineeritud, nad põevad raskemalt ning satuvad suurema tõenäosusega ja kauemaks haiglasse. Haiglates on meil peamiselt vaktsineerimata inimesed,“ lausus ta.

Kallas nentis, et kui haiglatesse jõuab järjest enam Covid-19 haigeid, siis tuleb sulgeda teisi erialasid. „Valikud on karmid – esmalt jäetakse ära plaanilised operatsioonid, näiteks valutavad puusad, liigesed, ka südameoperatsioonid lükatakse edasi. Need inimesed ei saa oma haigusi valida ja vajavad ravi. Covid-haiged saavad kaitsta end vaktsineerimise läbi, et nad seda haigust nii raskelt ei põeks ja haiglasse ei satuks,“ ütles ta.

Kallase sõnul on Eesti meditsiinisüsteemil praegu raske aeg, mille ületamiseks vajavad nad toetust ja töörahu.

„Mõned riigikogu liikmed ütlevad, et haiglates on ruumi küll ja selle pärast muretsema ei pea. Küsimus ei ole ju voodites. Neid võib ju järjest juurde tuua. Küsimus on inimestes, kes Covid-osakondades töötavad. Tuleb silmas pidada, et Covid-osakonnas on vaja kaks komplekti meditsiinitöötajaid, sest tuleb kanda turvavarustust,“ tõdes peaminister, et meditsiinitöötajad ei ole nõus enam Covid-osakondades töötama.

„Sundida neid ei saa ja nii ongi haiglajuhid topeltsurve all – ühelt poolt töötajad, kes ei taha seda tööd enam teha, ja teiselt poolt haiged, keda muudkui peale tuleb. Jah, me valitsuses otsustasime tõsta Covid-voodikoha kompensatsiooni 75 protsenti, aga isegi raha ei motiveeri enam neid inimesi.

Kui mõni riigikogu liige ütleb, et haiglates pole mingit koormust, siis ma saan organiseerida teile ekskursiooni Covid-osakonda, et teil oleks oma silmaga võimalik näha, mis tööd inimesed peavad tegema ja kuidas need haiged hapnikupuuduse all kannatavad,“ lisas Kallas.

Kallas rääkis oma avalduses ka täna kehtima hakanud kontrollimeetmetest, millega muutus rangemaks maskikandmise kohustus ning mille järgi saavad kontrollitud tegevustes osaleda üksnes vaktsineeritud või koroona läbipõdenud täiskasvanud. Samas nentis ta, et valitsus peab olema valmis ka järgmisteks sammudeks, sest täna saavad positiivse testitulemuse inimesed, kes nakatusid enne piirangute kehtestamist, ning haiglasse jõuavad raskemini haigestunud nädal või kaks pärast haigeks jäämist.

„Meenutan siiski, et ka kevadise laine harjal oli neid, kes nõudsid ülikarme piiranguid ja eriolukorda. Tagantjärele vaadates tegime siiski õigesti, et võrdlemisi liberaalsete piirangute juurde jäime,“ ütles Kallas.

Kallas rõhutas kehtivatest reeglitest kinni pidamise olulisust, et saaksime hoida ühiskonna võimalikult lahti ning aidata haiglatel aidata kõiki, mitte ainult Covid-19 haigeid. „Kui otsus mitte vaktsineerida on teie lõplik valik, siis palun hoidke ennast eriti hoolikalt ja vältige igasuguseid kontakte, kuni viiruse levik on taas langusesse pööranud,“ ütles ta.

Peaminister toonitas, et raske Covidi põdemine ja koroonasurmad on välditavad, ning tänas kõiki, kes on end juba vaktsineerinud ja peavad piirangutest kinni. Ta sõnas: „Hooligem endast, oma rahvast ja ligimestest ning aidakem tervishoiutöötajaid.“

Samal teemal

31.10.2021
Koroonaviiruse tõttu vajab haiglaravi 563 patsienti, lisandus 1877 uut nakatunut, suri 15 inimest
27.10.2021
KUIDAS TÖÖANDJAD ÕHUTAVAD VAKTSINEERIMA? Kes meelitab puhkusega Egiptuse viietärnihotellis, kes kutsub rääkima Arkadi Popovi, kes andis armuaega 1. novembrini
25.10.2021
Juhtkiri | Auu – peaminister, palun kõvemini! 
25.10.2021
VIDEO | Kuidas kolmandas koroonalaines mitte uppuda? Eksperdid otsivad pääseteed, Mart Helme uhkustab raudse tervisega