Eesti uudised

Üle poolte kõigist uppunutest olid joobes

Päästeamet: üheksa kuuga on oma elu vette jätnud 47 inimest (2)

Toimetas Elis Kusma, 22. oktoober 2021 10:57

Foto: Tiina Kõrtsini

Jaanuarist septembri lõpuni uppus Eestis 47 inimest, mis on nelja võrra vähem kui mullu sama ajaga.

„Kui eelmisel aastal oli murettekitav vanemate inimeste uppumissurmade arv, siis tänavu on riskigrupis hoopis 31–40aastased inimesed – nii palju keskealisi ei ole uppunud läbi aastate,“ sõnab päästeameti ennetustöö osakonna juhata Viktor Saaremets. „Pandeemia tingimustes liiguvad inimesed rohkem looduses ja naudivad selle pakutavaid rõõme, mis toob kaasa rekordarvu uppumisi just suplemisel, kalastamisel, paadisõidul ja muudel veega seotud tegevustel. Paraku ei lähe paremini ka meie naaberriikidel Soomel ja Rootsil, kes jõudsid oma mulluse uppunute arvuni juba tänavuse kaheksa kuuga,“ selgitab Saaremets.

Tänavu üheksa kuuga uppus kalastades üheksa inimest, mis on lähiaastate kõrgeim kalastades uppumiste arv. Alkoholijoobes olid neist pea pooled.

„Kas tõmmata paralleele inimeste emotsionaalse seisundiga koroonatingimustes või leppida üleüldise alkoholitarvitamise probleemiga meie ühiskonnas, on selge fakt, et üle poole kõigist uppunutest olid joobes,“ ütleb Saaremets. Tänavu oli läbi aegade soojemaid suvesid, mille kaks kuumalainet meelitasid vette inimesi igas vanuses. Suvekuudel uppus 25 inimest ja neist 12 täiskasvanut olid joobes (52% uppunud täiskasvanutest). „Alkohol ja vesi ei käi kokku – saatuslikuks võib saada ka väike kogus lahjat alkoholi. Organism töötab teisiti, oma võimeid hinnatakse üle ja õnnetus ongi kiire tulema. Oma võimeid tuleb adekvaatselt hinnata ka kainel inimesel. Tänavuse markantseima näitena võib välja tuua, et inimene, kes ei osanud ujuda, läks appi uppujale ning kaotas hoopis enda elu,“ selgitab Saaremets. Kuumalaine perioodil uppus nädalas vähemalt kolm inimest.

Selle aasta 21. oktoobri seisuga on uppunud 50 inimest, mullu uppus samal perioodil 52 inimest.

Samal teemal

01.05.2021
Suplushooaja avapauku varjutavad uppumissurmad