Foto: Martin Ahven
Toimetas Elis Kusma 21. oktoober 2021 13:43

Sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski rõhutas täna riigikogus, et kriitilises epideemia olukorras on ülioluline jõuda selleni, et koroonapositiivsetele inimestele oleks haiguspäevade hüvitamine tagatud esimesest päevast ja 100 protsendi ulatuses.

„Epideemiatõrje vaatest annab see inimesele täiendavalt motivatsiooni, et ta tõepoolest püsiks nakatununa kodus ega peaks tööle minema, et tal ei tekiks äraspidist motivatsiooni mitte minna end testima, sest kartus on jääda ilma osast oma sissetulekust,“ lausus Ossinovski.

Haiguspäevade täismahus kinnimaksmine on tema sõnul ka õigluse küsimus. „Kuna tegu on praegu väga laialt levinud nakkusega, siis inimesel endal üldjuhul ei ole süüd selles osas, et ta nakatub,“ märkis Ossinovski. „Sotsiaaldemokraadid toetavad ajutise haigushüvitiste soodsama korra pikendamist, aga epideemia dünaamikat arvestades ei ole valitsuse pakutud lahendus piisav."

Koroonapositiivsetele ulatuslikum haiguslehtede hüvitamine tuleb katta riigieelarvest. „Kahtlemata on kulu suur, mis sõltub sellest, kui laialt on nakkus levinud. Aga mõtleme alternatiivsele kulule. Teise laine ajal sel kevadel tähendas koroonaolukorra käest laskmine 700 miljoni euro suurust lisaeelarvet. Selles kontekstis öelda, et valitsus ei suuda leida mõnda miljonit eurot selleks, et tõepoolest koroonapositiivsed jääksid selle haigusega esimesest päevast koju ja neid ei karistataks rahaliselt – see ei ole tõsine jutt,“ märkis Ossinovski.

Riigikogus läbis täna esimese lugemise eelnõu, mis pikendab kehtivat haiguspäevade hüvitamise korda ühe aasta võrra.