Juhtkiri

Juhtkiri | Valimistel võitsid kõik? (8)

Ohtuleht.ee, 18. oktoober 2021 18:07

Kohalike valimiste tulemused pakkusid igale erakonnale midagi, isegi kehva tulemuse tegijaile. Sotsid võivad tunda heameelt, et nende tõe hetk saabus kohalikel valimistel, nii et nad saavad riigikogu valimisteks vajalikud järeldused teha. Isamaa kordas oma fenomenaalset võimet mitte langeda allapoole valimiskünnist, mis sest, et ootused olid sel korral kõrgemad. Rohelistel on mõttekoht, kuidas omi häid mõtteid valijale söödavamaks teha. EKRE suur tõus jäi tulemata hoolimata nende kraadi võrra mahedamaks muutunud retoorikast, silma torkas nende loodetud edu mittesaavutamine just vene valijaskonna hulgas – on see märk, et vene valija ei lase endaga manipuleerida?

Suurimaks võitjaks aga võib sel korral pidada erakonda Eesti200 – kuigi nende tulemus jäi alla reitingu, kerkisid nad riigikogu valimiste eel tugevalt pildile. Näis, kui palju nad sellest edust suudavad konverteerida võimuliitudesse pääsemisse, kuid nende häältesaak viitab valijate selgele soovile muutuste järele. Sestap ongi mõttekoht kahel vanal ja suurel parteil. Reformierakond sai küll suhteliselt korraliku tulemuse, aga kuna Eesti200 sai oma hääled vanade erakondade arvelt, siis tuleb oravail selgusele jõuda, miks valija eelistab värskemaid jõude.

Kui Keskerakonna puhul oli Tallinnas ülejäänud parteide põhieesmärgiks tsentristide ainuvõimu lõpetamine, siis ühest küljest see õnnestus, kuid teisalt on kummastav, et Keskerakonda näis asjade selline üsna etteaimatav kulg tabavat šokina. Sest raske on seletada senise linnapea Mihhail Kõlvarti esmast soovitust alustada ülejäänud erakondadel Keskerakonna-vastase koalitsiooni moodustamist ja hilisemat seisukohta, et erakond vajab võimukõneluste alustamiseks aega.

Eestile tervikuna on kindlasti hea, kui ainuvõimu asemel tuleb hakkab riigi suurimat omavalitsust juhtima koalitsioon, sest Keskerakond on pika aja vältel saanud Tallinnas tõestada, et absoluutne võim rikub absoluutselt. Liiati läks Keskerakonnal Tallinnas isegi hästi, kui vaadata nende valimistulemusi Tartus (neli volikogukohta senise seitsme asemel) või Narvas (10 kohta 23 asemel).