Ministrid häältejahil (vasakult): Keit Pentus-Rosimannus, Anneli Ott ja Tanel Kiik.

Foto: Kollaaž (Aldo Luud, Martin Ahven, Tiina Kõrtsini)
Elis Kusma, Priit Pärnapuu 18. oktoober 2021 12:07

Kohalikel valimistel kandideeriv minister, kes ei vaheta ministriametit volikoguliikme koha vastu, käitub sisuliselt peibutuspardina. Tema toetuseks antud häältega pääseb otsustamise juurde hoopis mõni erakonnakaaslasest asendusliige. Riigikogu liikmetele on nn kahel toolil istumine lubatud, kuid nii mõnedki seda võimalust ei kasuta. Vaata tabelitest, millise häältesaagi napsasid kohalikel valimistel ministrid ja riigikogulased.

Tänavustel valimistel astusid valimistulle kõik valitsuse ministrid peale peaminister Kaja Kallase ning haridus- ja teadusminister Liina Kersna. Vabariigi Valitsuse seadus ütleb selgesõnaliselt, et valitsuse liige ei tohi olla väljaspool ametikohustusi ühelgi muul valitaval või nimetataval ametikohal ega tegutseda töölepingu või teenuste osutamise lepingu alusel, välja arvatud teaduslik ja pedagoogiline töö.

Vaata allolevast tabelist, kes ministritest saab erakonnalt kopsaka häältesaagi eest kiita ja kelle valimistulemust soovitakse parema meelega maha vaikida!

Kuigi riigikogu liikmetele on nn kahel toolil istumine lubatud, siis harvad pole ka olukorrad, kus kohaliku omavalitsuse esindusorganisse valitud poliitik tunneb pärast valimisi, et parlamendisaadiku vastutusrikka ametikoha kõrval kohalikus elus kaasa rääkimiseks mahti ikkagi ei jagu, ja loovutab koha asendusliikmele. Kuigi võiks arvata, et üleriigilist tuntust nautiv poliitik on automaatselt ka häältemagnet kohalikel valimistel, siis päris iga rahvasaadiku kohta see ei kehti.

.