Arvamus

Kas Keskerakonna ainuvalitsuse lõpetamine Tallinnas teeb linna korruptsioonivabaks? (2)

Mariliis Pinn, 16. oktoober 2021 13:26

Foto: Tiina Kõrtsini

Korruptsioon on probleem kogu ühiskonnas, mitte ainult Tallinnas, tõdeb Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. Kõik teised linnapeakandidaadid nõustuvad temaga – Tallinnas on korruptsiooniga probleeme. 

Kuus linnapea kandidaati pakuvad lahenduseks Keskerakonna ainuvalitsemise lõpetamist ja personalivalikul inimese professionaalsusest lähtumist. Õhtulehe arvamustoimetus mõtiskleb, kas sellest piisab. Sest nagu ametis olev linnapea ütleb, et värbamisel pole inimese erakondlik kuuluvus takistuseks. 

Õhtuleht küsis:

1.     Kas korruptsioon linnavalitsuses on probleemiks?

2.     Mida teha Keskerakonna toiduahela likvideerimiseks linnas ja linnaettevõtetes? 

Keskerakonna Tallinna linnapeakandidaat Mihhail Kõlvart:

1.     Korruptsioon on probleem kogu ühiskonnas, mitte ainult Tallinnas. Justiitsministeeriumi statistika 2020. aasta kohta näitab, et pea pooled möödunud aastal registreeritud 81 korruptsioonijuhtumist pandi toime riigiasutustes. Eesti 79 omavalitsuses pandi toime kokku 20 protsenti registreeritud korruptsioonijuhtumitest. Minu linnapea ameti ajal ei ole esitatud Tallinna linnavalitsuse liikmete suhtes ühtegi korruptsioonikahtlustust või korruptsioonisüüdistust. Tallinn rakendab plaanipärast korruptsioonivastast strateegiat, mis aitab kindlasti korruptsiooniriske maandada. 

2.     Tallinnas ei ole „Keskerakonna toiduahelat“, suurem osa linnasüsteemi töötajatest ei kuulu ühtegi erakonda, aga tõsi, linnasüsteemis töötab ka inimesi nii Keskerakonnast kui ka teistest erakondadest. Väärt spetsialisti või juhi värbamisel ei ole tema erakondlik kuuluvus takistuseks.

EKRE Tallinna linnapeakandidaat Martin Helme:

1.     Jah, on.

2.     Siin on jäme ots valijate käes, kes saavad toiduahela likvideerimiseks anda oma panuse, kui valivad teisi erakondi. Võimuvahetusega on võimalik likvideerida ka Keskerakonna toiduahel. 

Eesti 200 linnapeakandidaat Marek Reinaas:

1.     Poliitiline korruptsioon on praegusesse linnasüsteemi sisse ehitatud ja see süsteem vajab muutmist.

2.     Lähtuda personali valikul professionaalsusest.

Isamaa linnapeakandidaat Urmas Reinsalu: 

1.     Jah, see piirab Tallinna majanduskasvu ja sellest kaotavad kõik tallinlased.

2.     Linnaettevõtete ja -asutuste ametikohad tuleb täida valdkonna ekspertidega. Selleks loome eraldi nimetamisnõukogu riigi eeskujul.

Reformierakonna linnapeakandidaat Kristen Michal:

1.     Absoluutselt, selle nimi on ainuvõimu sündroom, kus omad omadelt ebamugavaid küsimusi ei küsi. 

2.     Alustada ainuvõimu murdmisest.  

Sotside linnapeakandidaat Raimond Kaljulaid:

1.     See on tohutu probleem. Korruptsioonivastane strateegia, mille Taavi Aas tellis, on seniajani ellu viimata.    

2.     Selleks tuleb inimestel tulla valima ja hääletada sotsiaaldemokraatide ja teiste opositsioonierakondade poolt, et Tallinn saaks ausa, tubli ja tööka koalitsioonivalitsuse.  

Roheliste Tallinna linnapeakandidaat Zuzu Izmailova:

1.     Kriminaalkorras karistatud erakond ei kaunista meie riigi pealinna. Kahjuks on ju politseiuudiseid lugedes näha, et see on Tallinnas väga suur probleem. Kui linnavalitsusest viiakse ära linnapea kabineti liikmeid politsei eskordi saatel iga linnapea ajal, siis see ei ole normaalne.