Foto: Erki Parnaku
Toimetas Keit Paju 16. oktoober 2021 13:09

Kohalikud valimised on täies hoos, kuid hääletamisprotsessi segavad mitmed tõrked süsteemides.

Esiteks oli probleem valimiste infosüsteemi pääsemisega üle Eesti. Nüüdseks on valimiste infosüsteemi töö on kõikjal taastunud. Probleemi tekitas RIA poolt turvakaalutlustel seatud piirang, mis ei lubanud liiga palju päringuid teha ühe IP-aadressi pealt, et vältida võimalikke teenuse tõkestamise ründeid.

Valimiste infosüsteemi pääsemisega oli umbes 40 minuti jooksul probleeme üle Eesti. RIA vaatas piirangud üle ning süsteemi kasutamises enam probleeme ei esine.

Probleemi lahendamiseni toimus jaoskondades hääletamine nn ümbrikusse – see tähendab, et valija paneb oma valikuga hääletamissedeli väiksemasse sisemisse ümbrikku ja see pannakse omakorda välimisse ümbrikku, millel on kirjas valija andmed. Välimisi ümbrikke hoiustas valimisjaoskonna komisjon.

Pärast infosüsteemi töö taastumist kontrolliti elektroonilisest valijate nimekirjast välimisele ümbrikule kantud andmed üle, tehti süsteemi hääletamise kohta märge ning pandi sisemine ümbrik hääletamiskasti.

Tallinna valimiskomisjoni esimehe, linnasekretär Priit Lello sõnul esines jaoskondades hääletamisel tehnilisi tõrkeid, kuid nüüdseks on need kõrvaldatud. 

„Mul on hea meel, et Tallinna jaoskonnakomisjonid suutsid tagada valimistoimingute tegemise tõrgetest hoolimata. Korraldasime jaoskondade töö operatiivselt ümber, et tagada hääletamise võimalus. Tänan kõiki jaoskondi väga operatiivse tegutsemise eest ja valijaid mõistva suhtumise eest,“ ütles Lello. 

„Kui mõnel valijal siiski jäi oma hääl andmata, kutsun neid jaoskonda hääletama. Ühtlasi kutsun üles kõiki tallinlasi valimistel osalema. Täna ja homme on võimalik lüüa valimistel kaasa ning anda hääl oma kandidaadi poolt. Head inimesed – tehke oma hääl kuuldavaks,“ lisas Lello.

E-hääletamise rakendus annab veakoode

Teiseks on mitmed inimesed kurtnud, et ei saa e-hääletada, kuna e-hääletamise programm annab veateadet. Valimisteenistuse kommunikatsioonijuht Kristi Sobak kommenteerib, et veateateid, mida programm inimestele kuvab, on olnud mitmeid, ja probleemid nende taga on erinevad.

Veakoodidel on erinevad põhjused, mida on kirjeldatud valijarakenduse kasutusjuhendis. Näiteks võib olla mure internetiühendusega, ID-kaardi sertifikaadid ei kehti või inimesel pole õigust kohalikel valimistel hääletada. 

Kõige rohkem on valimiste tehnilise abi poole pöördutud veakoodiga 0x6-23. Veateate põhjuseks on suure tõenäosusega see, et kasutaja ei ole seadistanud oma arvuti kellaaega automaatselt uuenema ja arvuti kellaaeg on tegelikust kellaajast veidi taga. 

„Probleem on juba 5-sekundiline erinevus. Kellaaja järgi arvutatakse ID-kaardi sertifikaatide kehtivust ja see ei saa olla minevikus. Automaatne suve- ja talveaaja uuendamine peab olema sisse lülitatud (automatic daylight saving time). Kui see on tehtud käsitsi, on aeg süsteemis vale,“ selgitatakse valimised.ee veebilehel.

Uuendage oma arvuti kellaajaseadeid nii, et kellaaeg uueneks automaatselt ning proovige uuesti - siis veateade kaob ja valijarakendus kuvab teile hääletamise lõpus QR-koodi, mille abil saate soovi korral nutiseadme abil oma hääle kohalejõudmist ka kontrollida.  

Teisena kõige rohkem pöördumisi on tulnud veakoodiga 0x7-1 ehk ID-kaardi leidmine ebaõnnestus. See viga avaldus neil MacOSi arvutikasutajatel, kes püüdsid ID-kaardiga e-hääletada. Mobiil-ID kasutajatel probleemi ei olnud. Valijarakendusse tehti täiendus ja Maci kasutajatel paluti täiendatud valijarakendus uuesti valimiste lehelt alla laadida. 

Veakood 0x5-1 tähendab, et valija ei ole valijate nimekirjas. Siin võib olla põhjus see, et valija ei ela püsivalt Eestis ja ei oma siin rahvastikuregistris sissekirjutust. Siis ta kohalikel valimistel hääletada ei saagi.

Veakoodi puhul saab abi küsida valimiste tehniliselt toelt, kirjutades aadressil abi@valimised.ee ja kindlasti tuleks lisada probleemi kirjeldus ekraanitõmmisena.

E-hääletamisel on mitmetel inimestel probleeme, kuna server tagastab veateateid.

Foto: Kuvatõmmis