Foto: Kuvatõmmis
Toimetas Triinu Laan 15. oktoober 2021 18:03

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) pöördus vabariigi valimiskomisjoni poole taotlusega tunnistada elektroonilise hääletamise korraldamine toimuvatel valimistel seadusevastaseks ning tühistada e-hääletamise tulemused ringkondades, kus on tuvastatud rikkumised. Valimiskomisjon jättis kaebuse rahuldamata. 

Kuna automaattõlke mure ei mõjutanud kuidagi e-hääletamist ega kandidaatide nimede kuvamist valijarakenduses, ei pidanud komisjon e-häälte tühistamist ja e-hääletamise lõpetamist põhjendatuks ning jättis kaebuse rahuldamata.

Kaebuses juhitakse tähelepanu, et veebilehel www.valimised.ee avaldatud kohaliku kandidaatide nimekirjas moonutab automaatne tõlkimisrakendus osade kandidaatide nimesid, näiteks saab Silverist Hõbe, Evest Õhtu, Leost Lõvi jne. EKRE nimekirjas on 110 inimest, keda nimetatud viga
puudutab.

„Ei saa oodata, et valijad tunneksid nimekirjas sirvides ära enda eelistatud kandidaadi, kui tema nimi on valimiste lehel kuvatud muudetud kujul. Kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse kohaselt on riigi valimisteenistuse ülesanne tagada valimiste seadusekohane korraldamine,“
seisab kaebuses.

Kaebuses osutatakse, et nimekirjamandaatide jaotamisel võib olulist rolli mängida rikke tõttu kaotatud häälte arv just väiksema valijaskonnaga valdade ja linnade puhul.

Erakond palub läbi vaadata, tunnistada seadusvastaseks ja tühistada elektrooniliselt antud hääletamise tulemused nende valimisringkondade osas, kelle valimisnimekirjas esines nimetatud rikkumisi, samuti tunnistada seadusevastaseks elektroonilise hääletamise korraldamine
toimuvatel valimistel.

Sotsiaalmeedias lisab Martni Helme vunki: „Kui masin muudab ära juba sadade inimeste nimed, kuidas me saame uskuda, et masinas ei juhtu midagi antud häältega?“

Automaattõlge ei mõjutanud kandidaatide nimede kuvamist valijarakenduses

Riigi valimisteenistus vastab, et valijarakenduses, kus inimene oma hääle annab, automaattõlge kandidaatide nimede kuvamist ei mõjutanud. „Kandidaatide nimekirjad valimiste infosüsteemis, e-hääletamise infosüsteemis ja ka veebilehel kov2021.valimised.ee on korrektsed,“ selgitab valimisteenistuse kommunikatsioonijuht Kristi Sobak.

Automaattõlke mure avaldus ainult informatiivsel veebilehel kov2021.valimised.ee ja vaid juhul, kui arvutikasutaja oli ise seadistanud oma Google Chrome’i brauseri seda tegema. RIA koostöös arendajaga eemaldas kolmapäeval automaattõlke võimaluse täielikult, seda said kasutajad ise samuti oma brauseris välja lülitada.

Automaattõlke mure ei mõjutanud kuidagi e-hääletamist ega kandidaatide nimede kuvamist valijarakenduses. Ka valimisjaoskondades kohapeal on paberitele prinditud nimed õiged.

Portaal digigeenius märgib aga, et probleem, millele EKRE tähelepanu juhib, vaevab kurjalt ka erakonna enda kodulehekülge. Kui ekre.ee koduleht tõlkemasinast läbi lasta, saab näiteks Leo Kunnasest Leo Municipality, Kätlin Keerojast Hand Winders ja Kalver Künnapuust Calendar Handle. Seega teoreetiliselt võib segadusse sattuda hoopis valija, kes ei leia valimisnimekirjast talle harjumuspäraselt tõlgitud nime kuju.