Maailm

Britid pahased: euroliit võtab Brexiti lepet liiga tõsiselt! (7)

Greete Kõrvits, 14. oktoober 2021 20:32
Foto: AFP/Scanpix

Ühendkuningriik pole rahul sellega, et Euroopa Liit ajab nendega sõlmitud Brexiti leppes liigselt näpuga järge. Tüliõunaks on ikka ja jälle Põhja-Iirimaa.

Iiri saarest üks osa kuulub Euroopa Liitu ning selle ühisturgu, teine mitte. Suure reede rahulepingu järgi ei tohi kahe Iirimaa vahele füüsilist piiri ehitada, kuid euroliidu ja sellesse mitte kuuluva riigi vahel peaks samas siiski nagu maismaapiir olema.

Euroopa Komisjon pakkus kolmapäeval brittidele välja järeleandmisi, mida Brexiti-lepe tegelikult ette ei näe. London aga nõuab lausa leppe tühistamist – kuigi seda allkirjastades oldi sellega väga rahul. Peaminister Boris Johnson leiab nüüd, et Põhja-Iirimaa protokolliga läks liigseks rabistamiseks ning seetõttu see enam ei sobi, kirjutab Reuters.

Brexiti-minister David Frost ei mõista, miks ei võiks Euroopa Liit lihtsalt vana Põhja-Iiri protokolli puruks rebida ja uue sõlmida. The Guardianis ilmunud arvamusartiklis seisab: keegi ei oodanud Ühendkuningriigis, et Euroopa hakkab protokolli nii pühalikult järgima. Kui aga britid peaksid omaenda leppest taganema, nagu Frost teisipäeval ähvardas, võib neid ees oodata kohtuskäik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee