Poliitika

KOROONA TRÜGIS VAHELE! Presidendi esimene välisvisiit algas muudatustega: Alar Karis ei kohtu Läti ega Soome presidendiga (62)

Toimetas Triinu Laan, 14. oktoober 2021 12:30
Foto: Mattias Tammet

President Alar Karis plaanis oma ametiaja esimesele töövisiidile sõita Riiga ja Helsingisse, et kohtuda Läti presidendi Egils Levitsi ning Soome riigipea Sauli Niinistöga. Läti visiidi päevakava tuli aga ümber teha, kuna Läti president nakatus koroonaga. Ka kohtumine Soome presidendiga jääb ära, sest Niinistö peab jääma eneseisolatsiooni.

Läti riigipea Covid-19 test andis neljapäeva hommikul positiivse tulemuse. Nii Läti kui Soome president osalesid eile Malmös toimunud kõrgetasemelisel foorumil. Seetõttu otsustas ka Soome president tänase kohtumise Eesti kolleegiga edasi lükata. 

Samal teemal

President Karisel oli täna hommikul telefonivestlus Läti presidendi Egils Levitsiga. Eesti riigipea soovis president Levitsile tervist ja kiiret paranemist. President Karis avaldas lootust oma Läti kolleegiga peatselt kohtuda. „On kurb, et praegu aeg on selline, kus koroonaviirus juhib meie elu, selle asemel, et meie seda ise juhiks. Teadust teinud inimesena ei oska mina täna muud nõu anda: vaktsineerige, kui tahate, et elu seisma ei jääks ja vaktsineerimisest loobunud ei hakka ühiskonnale piiranguid peale suruma,“ sõnas president Karis.

Täna hommikul kohtus president Karis Riias Läti parlamendi spiikri Ināra Mūrniecega, et arutada Eesti ja Läti suhete tihendamist ning koostööd piirkondlikult, Euroopa Liidus ja laiemalt rahvusvahelistes organisatsioonides. „Läti on meie jaoks väga hea ja oluline partner, kellega tihe koostöö on pikk ja tugev,“ lisas riigipea.

Eesti ja Läti kahepoolsest koostööst kõneldes peatuti tuleviku koostööraporti valmimisel, mis on järjekorras teine. President Karis avaldas lootust, et see annab veelgi hoogu suhete arendamisele.

Piirkondlikust julgeolekust kõneldes peatuti Valgevene poolt tekitatud hübriidkriisil Euroopa Liidu välispiiril. „Migrantide ärakasutamine poliitilise mõjutusvahendina on vastuvõetamatu. Euroopa Liidul tuleb sellele kohaselt reageerida,“ rõhutas riigipea.

Veel kõneldi koostööst rahvusvahelistes organisatsioonides, sealhulgas ÜROs ning Läti kandidatuurist ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks. President Karis kinnitas: „Eestil on hea meel, et Läti on otsustanud korraldada järgmise Kolme mere tippkohtumise“. Samuti räägiti piiriülese andmevahetusega seonduvast ning piirkondlikest taristuprojektidest, mille puhul oldi üksmeelel, et nende elluviimine on mõlemapoolne prioriteet ja Rail Balticu rajamisega tuleb võimalikult kiiresti edasi minna.

Lisaks spiikriga kohtumisele külastas president Karis Kristjan Jaak Petersoni monumenti ning tutvus Eesti tulevase saatkonnahoone asukohaga.

Samal teemal

14.09.2021
Koroonapositiivse Levitsiga kohtunud Niinistö on eneseisolatsioonis, mis saab Kaja Kallasest?
13.09.2021
FOTO | President Karis e-hääletas kohalike omavalitsuste valimisel
13.09.2021
Kehakeeleekspert president Alar Karise ametlikust fotost: mehed kasutavad seda poosi, et oma mõistusele tähelepanu juhtida
12.09.2021
President Karis: vaktsineerimine on ainuke tark viis kriisi seljatamiseks