Foto: Mati Hiis
Keit Paju, Siim Randla 14. oktoober 2021 06:15

Kaitseväest omal soovil vabastatud mehed vaidlustasid kohtus neilt koolituskulude väljanõudmise.

Janek ja Juhan Kaspar vaidlustasid kaitseväe tänavu märtsi käskkirjad, millega nad omal soovil ja mõjuval põhjusel teenistusest vabastati ning millega kohustati tasuma koolituste kulud.

Kaebajad vaidlustavadki antud koolituste hüvitusnõudeid, selgitas Tallinna halduskohtu pressiesindaja Anneli Vilu.

Ka varasemalt on kohus arutanud kaitseväest lahkunud inimese vaidlust koolituskulude osas. Läinud aastal vähendas Tallinna ringkonnakohus kaitseväest lahkunud mehelt koolituskulude eest nõutavat summat ning leidis vastuolu põhiseadusegagi.

Värskelt Kaitseväe Akadeemia lõpetanutel on kohustuslik teenistusaeg pärast kooli lõppu kolm aastat. Vastasel juhul tuleb maksta leppetrahvi. Kui ohvitser, kellel pole kolm aastat täis saanud, vallandatakse töölt, kuna ta ei soovi ennast vaktsineerida, kas ta peab siis maksma trahvi? „Kaitseväe akadeemias õppimise puhul on lahkumisel tagasi makstavaks osaks vaid pool läbitud väljaõppe maksumusest. Põhikursuse lõpetamise järel on ohvitseril kohustus teenida kaitseväes kolm aastat, sealjuures iga teenitud kuuga väheneb summa, mida oleks vaja teenistusest lahkumisel tagasi maksta,“ selgitas kolonel Viktor Kalnitski oktoobri alguses Õhtulehele.

Näiteks mittevaktsineerimise tõttu vallandatud värskel lõpetanul tuleb 3600 euro võrra oma kukrut kergendada. Kuid nagu öeldud, väheneb summa igakuiselt kooli lõpetamise järel teenistuses oldud aja jooksul.