Eesti uudised

LAHKHELI! Kallas piiraks esmajärjekorras vaktsineerimata inimeste plaanilist ravi, valitsuspartner pole nõus (447)

Kadri Kuulpak, Elis Kusma, 12. oktoober 2021 16:30

Õhtulehe kollaaž.

Foto: Tiina Kõrtsini/Loreen Pulk

Peaminister Kaja Kallas toetab vaktsineerimata inimeste täiendavat piiramist, näiteks plaanilise ravi koomale tõmbamise korral just vaktsineerimata inimeste operatsioonijärjekorras tahapoole liigutamist.

„Üks ettepanek on, et kui inimene tuleb haiglasse, siis peavad arstid teda aitama. Kui olukord läheb hulluks ja meil tuleb hakata haiglates plaanilist ravi piirama, näiteks erinevaid kirurgilisi operatsioone, siis vaktsineerimata inimesed liiguvad järjekorras tahapoole. Ja nende arvelt käib järjekorra piiramine,“ ütles Kallas Vikerraadio saates „Stuudios on peaminister“.

Samal teemal

Õhtulehe küsimustele vastanud tervise- ja tööminister Tanel Kiik Kallase ideed ei poolda. „Toetan solidaarset tervishoiusüsteemi ehk kõik abivajajad peavad arstiabi saama. Me ei peaks tegema vaktsineerimise alusel vahet, kas inimene saab abi või mitte. Kriitilised patsiendid peavad enne ravile saama,“ ütleb Kiik.

Kiik ütleb, et Kallase nimetatud lähenemist valitsuse kabinetinõupidamisel arutatud ei ole. „Erinevates koosolekute formaatides on kõikvõimalikke mõtteid arutatud küll. Mina olen terviseministrina jäänud seisukohale, et ravi tuleb tagada vaktsineerimisest hoolimata,“ sõnab Kiik.

Ta võrdleb, et samamoodi ei jäeta vähiravita need, kes pole sõeluuringul käinud. Südame-veresoonkonna haigusi ravitakse ka inimestel, kel ebatervislikud eluviisid. „Ravikindlustuse eelarvesse panustavad ju kõik töötavad inimesed.“

Kallase ettepanek on ärritanud ka opositsioonipoliitikuid. Näiteks ütles sotsiaaldemokraatide esimees Indrek Saar, et peaminister Kaja Kallas läks hirmutamise ja paanika õhutamise teed, kui ta Vikerraadiole intervjuud andes rääkis kavast lükata vaktsineerimata inimesed ravijärjekordades tahapoole.

„Inimeste hirmutamine ja ähvardamine on inetu ja vastutustundetu. Sellele valitsusele omaselt käis Kallas välja toore mõtte, mida alles sisustama hakatakse. Samasse ooperisse kuulub ka ettepanek küsida vaktsineerimata inimestelt tagasi ravikulud. Hirmutamise asemel tuleb valitsusel kiiremas korras välja töötada korralik motivatsioonisüsteem, mis aitab päriselt vaktsineerimistempot tõsta,“ ütles Saar.

„Eesti valitsusel tuleks eeskuju võtta Põhjamaadest, mille valitsused on koroona tõrjumisel teinud tulemuslikult tööd ja kus tänu sellele pole ühiskonnas enam pingeid ja enamik piiranguid on maha võetud,“ lisas Saar.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee