Juhtkiri

Juhtkiri | Kiige ja Kallase surnuaed  (47)

Ohtuleht.ee, 12. oktoober 2021 20:46
Foto: Andres Varustin

Piirangud ja sund on ebapopulaarsed. Enne valimisi ei julge üksi poliitik ilmselt midagi piirata või kohustuslikuks muuta, isegi kui teadusnõukogu seda soovitab ja numbrid selget keelt räägivad. Eksperdid rõhutavad üha kõvema häälega, et olukord on hull, valitsuse otsustajad eesotsas terviseminister Tanel Kiigega veeretavad vastu justkui ümmarguste vastuste generaatorist tulnud teksti. 

„Mina ei toeta piiranguid, ma toetan tänaseid reegleid, toetan toetusmeetmeid vaktsineerimise hõlmatuse tõstmiseks," ütles Kiik esmaspäeval ERRile. „Vaktsineerimise eesmärkide täitmine sõltub Eesti elanike motivatsioonist ja huvist,“ jätkas Kiik teisipäeval Delfile, nagu tema ja tema juhitav ministeerium ei puutu enam üldse asjasse. 

Ilmselgelt on Kiigel hetkel kohalike valimiste kampaania olulisem. Poliitiku sotsiaalmeedia konto sai teisipäeval nimeks „Tanel Kiik – nr 893" aga mitte „Tanel Kiik – iga koroonavaktsiini süst loeb!“ Jah, pisiasi, samas reedavad need just, mis mõttes. Tundub, et koroonateemal on mõtted otsas. Vaktsineerimise tempo on olematu – 11. oktoobril tehti vaid 623 koroonavaktsiinisüsti. Ehk läheb kriis mitte midagi tehes mööda? 

Ja mida teeb valitsuse juht Kaja Kallas, kellele on korduvalt olnud võimalus initsiatiiv võtta? Midagi. Soov võimul olla on varemgi kaalukeeleks saanud. 

Lihtsaid lahendusi enam ei ole. Sundimine tekitab trotsi – ei taha ja kõik. Konfliktsed sõnumid kahtlejates segadust, koroona kohta ennast harida üritades jõudes lehele koroonateave.ee saab pigem teada, et sul on õigus ennast mitte vaktsineerida. Ametlik info on aga lehel kriis.ee. Need, kes vaktsiinist keelduvad, teevad seda täie enesekindlusega, jättes ehk mõtlemata, et nende otsus puudutab tegelikult kümneid teisi, sest vaktsineerimine pole ainult enda kaitseks.  

Ei aita muud, kui selgitada ja igal pool jõuliselt sama sõnumiga kohal olla. Mõnel puhul ehk kiirendaks protsessi ka kohustuslikkus – ennekõike haiglates ja hooldekodudes, kus kaitstakse kõige haavatavamaid. Prantsusmaal oli 2,7 miljonil tervishoiutöötajal kohustus ennast vaktsineerida, kohustust ei täitnud tähtajaks 3000 inimest. Eesti umbes 25 000 töötajast jääks nii vaktsineerimata 0.02. Ja piirangud ilmselt tulevad – sest haiglate juhid on plaanilist ravi piiramas. Tulevad ka uued ristid surnuaedadele, mis oleks välditavad, sest poliitikud tegelevad kampaaniatega või lihtsalt kardavad. 

Samal teemal

12.10.2021
LAHKHELI! Kallas piiraks esmajärjekorras vaktsineerimata inimeste plaanilist ravi, valitsuspartner pole nõus