Sisuturundus

Lihtsad nipid, kuidas puhastada kunstnahast diivanit  

Kaup24, 12. september 2021 09:23

Elutoas on diivan üks mööbliesemeid, mis leiab kõige rohkem kasutust. Aina enam kogub kodudes populaarsus nurgadiivan, millele saab mugavalt koguneda terve pere, külalised, aga ka lemmikloomad. Selleks, et diivan püsiks kaua ilus, on vaja seda regulaarselt hooldada.

Hooldus oleneb eelkõige diivani materjalist. Tekstiiliga kaetud diivanit on raskem hooldada kui nahast diivanit. Viimane sobib ideaalselt siis, kui peres on lapsed. Nahast veidi taskukohasem versioon on kunstnahk, mida on lihtsam puhastada. Toome välja nõuanded, mis aitavad kunstnahast diivanit puhastada.

Regulaarsus

Esimene ja kindlasti üks olulisi reegleid kunstnaha puhastamise juures on kindlasti korrapärasus. Selleks, et materjal püsiks kaua kena ja terve, on vaja seda regulaarselt puhastada. Seejuures on tähtsad ka õiged puhastusvahendid. Valede või liiga tugevate kemikaalide kasutamise korral võib saada materjal kahjustusi. Sellest annavad märku tekkinud praod ja koorumine.

Diivanit võib aeg-ajalt puhastada pehme ja niiske lapiga. Rohkema tolmu korral võib kasutada tolmuimejat, kuid seda siiski väikesel võimsusel. Tolmuimejat kasutades tekib staatiline elekter. Kui sellele lisada jõuline töötlemine, on võimalik, et diivan muutub kiiresti topiliseks. Selleks, et eemaldada patjade vahele kogunenud tolm, tasuks neid kloppida. Puhastusvahenditest sobivad samad, mis naturaalsele nahale.

Õiged puhastusvahendid

Enne puhastusvahendi kasutamist tasuks seda kindlasti testida. Selleks on vaja väikest pinda diivanil, mis võiks asuda kohas, mida hästi ei märgata. Et puhastusvahendit testida, ei ole vaja aga oodata plekki. Kui oled pihustanud vahendit diivanile, siis kindlasti vaata, et polstrilt värv maha ei tuleks. Juhul, kui nii ei juhtu, võib puhastusvahendit ka järgmine kord plekkide korral kasutada.

Peale poes müüdavate spetsiaalsete puhastusvahendite on võimalik saada diivan puhtaks ka köögikapis leiduvaga. Üheks variandiks on plekkide eemaldamisel kasutada alkoholi. See aitab siis, kui tegemist on veeplekkidega. Piisab lihtsalt väikesest kogusest alkoholist, et eemaldada väike plekk. Teine variant on kasutada äädika, oliiviõli ja sidruni või apelsini eeterliku õli segu. Samuti sobivad diivani puhastamiseks mõned tilgad nõudepesuvahendit sooja veega.

Kiire reaktsioon

Veel üheks oluliseks aspektiks, mis aitab säilida diivanil kaunina, on pleki kiire eemaldamine. See tähendab, et plekiga tuleks tegeleda kohe, kui ta ilmub. Näiteks, kui ajad toitu diivanile, tuleks eemaldada suured tükid esimesel võimalusel. Seejärel eemalda vedelik.

Õige tehnika

Kindlasti määrab kanga eluea ka õige puhastustehnika. Vahendit tuleks pihustada 15-25 cm kauguselt. Selleks, et mustus tuleks nahapooridest välja, on vaja lasta vahendil natuke aega mõjuda. Selle aja jooksul tuleb mustus naha pooridest välja. Hiljem tuleb see eemaldada lapiga.

Puhastamiseks tuleb teha ringjaid liigutusi, sest nii saab nahast kätte kogu mustuse. Hõõruda tuleks õrnalt, kuna liiga tugev hõõrumine võib kangast kahjustada. Samuti võib niimoodi sattuda puhastusvahend liiga sügavale kangasse. Plekkide eemaldamiseks võib kasutada ka vett, kuid seda hästi vähe. Vastasel korral võib diivan või tugitool saada liiga märjaks.

Kui lapi üks pool saab mustaks, tuleb kasutada teist poolt. Seetõttu on soovitatav eelistada valget lappi. Mustaks saanud lapi korral võid mustuse üsna lihtsalt kangasse tagasi nühkida.

Erinevad plekid

Seda, millist vahendit kasutada ja kuidas plekki eemaldada, määrab suuresti ka pleki iseloom. Suure pleki korral tuleks alustada ühest osast. Kui see osa saab puhtaks, tasuks võtta edasi järgmine koht.

Kahjuks satuvad diivanile eriti sageli just toiduplekid. Need tekivad tihti siis, kui perel on kombeks diivanil istudes süüa. Selleks, et nendest lahti saada, piisab seebist, veest ja puhtast lapist. Vesi peaks olema soe, aga piimatoodete puhul pigem külm. Juhul, kui niimoodi ei saa, tasuks proovida vedelat kääritatud puhastusvahendit. Selles tuleks hoida käsna pool tundi, peale seda saad just sellise tulemuse, mida soovid.

Võrreldes tavaliste toiduplekkidega on veidi teistmoodi rasvaplekkide eemaldamine. Selleks tuleb katta plekk söögisooda või selle vesilahusega ning jätta seisma umbes 10 minutiks. Tekkinud jäägid tuleks eemaldada tolmuimejaga. Samuti võib kasutada nõudepesuvahendi segu, et antud plekk eemaldada.

Juhul, kui pleki tekitab lemmikloom, kes on diivani ära „märgistanud”, siis tuleks selle eemaldamiseks kasutada vett ja äädikat 50:50 lahusena. Plekki tuleks pühkida õrnalt puhta lapiga seni, kuni ta on vähenenud. Lõhnade vähendamiseks võib kasutada söögisoodat.

Poleerimine

Peale plekieemaldust tuleks diivani ka poleerida. Selleks tuleb puhastatud pinnal lasta kõigepealt kuivada õhu käes. Vastav vahend tuleb kanda kangale hõõrudes või pihustades. Ainel tuleb lasta imenduda ning seejärel pind puhta lapiga taas läikima lüüa. Nahalt eemaldub üleliigne aine, mis ei jää enam määrima.

Spetsiaalne poleerimisvaha aitab ka siis, kui nahapind pisut praguneb. See on kunstnaha puhul täiesti loomulik. Lisaks niisutamisele muutub naha värv tumedamaks ja värskemaks. Nahapinna pragunemist soodustab ka see, kui hoiate diivani otsese päikesevalguse käes.

Parimad diivanid on saadaval Kaup24 veebipoes!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee