Maailm

Võileiva vahel tuumasaladusi müünud abielupaar jäi FBI-le vahele (6)

Toimetas Aare Kartau, 11. oktoober 2021 16:07

Ameeriklastest abielupaar soovis näiteks müüa tuumaallveelaevade projekteerimisandmeid.

Foto: AFP/Scanpix

Laupäeval arreteeriti Lääne-Virginia osariigis USA mereväe tuumainsener Jonathan Toebbe ja tema abikaasa Diana. Paar üritas müüa tuumasaladusi välisriigile, ent nende õnnetuseks osutus „ostjaks“ FBI salaagent.

USA justiitsministeeriumi teatel saatis 42aastane Jonathan Toebbe 2020. aasta aprillis ühele välisriigi valitsusele paki, mis sisaldas salajasi andmeid ja sõnumit, millega mees avaldas soovi edasiseks varjatud koostööks. Jonathan töötas USA mereväe tuumaenergial põhinevate jõuseadmete programmis – talle oli omistatud selleks riiklik eriluba. Toebbe lubas välisriigile võimalust osta temalt rohkem sarnast varjatud infot, kirjutab BBC. Seejärel jätkus suhtlus krüpteeritud e-kirjade vahendusel. Mees aga ei teadnud, et välisriigi valitsust esindav isik oli tegelikult Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) agent.

Mõni kuu hiljem sõlmis Jonathan Toebbe tehingu, mille kohaselt pidi ta saama salajase teabe eest 100 000 dollarit krüptovaluutas. Teda aitas selles 45aastane abikaasa Diana, kes töötas keskkoolis õpetajana. Tänavu juunis sõitis abielupaar Lääne-Virginasse salajasi andmeid üle andma. Need olid mälukaardil, mis oli omakorda peidetud kindlasse kohta – maapähklivõiga kaetud saiaviilude vahele. Pärast seda, kui FBI agent kaardi enda valdusesse sai, saatis juurdlusbüroo paarile raha ja sai vastu turvavõtme, mis tagas juurdepääsu kaardil olevatele failidele ehk USA tuumaallveelaevade projekteerimisandmetele.

Augustis toimus ka teine tehing. Tol korral oli mälukaart peidetud närimiskummipakki. Sellel andmekandjal olid veelgi salajasemad andmed. Möödunud laupäeval pidi toimuma kolmas tehing, ent sel korral tervitasid kohtumispaigas abielupaari juba mitmed FBI agendid, kes Jonathani ja Diana vahistasid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee